Unia Europejska się otwiera. Zniesiono kontrole graniczne pomiędzy państwami członkowskimi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Unia Europejska, kontrola graniczna

Unia Europejska podjęła decyzję o zniesieniu granic wewnętrznych pomiędzy państwami członkowskimi. W związku z tym wycofano wymóg obowiązkowej kwarantanny dla podróżujących oraz zniknęły kontrole sanitarne. Usunięto także zapory na przejściach granicznych między Polską a Czechami, Niemcami, Słowacją i Litwą.

Ograniczenia nie obowiązują także na przejściach morskich i lotniczych. “Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania.” – wypowiedziała się dla PAP por. Agnieszka Golias, rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej. Zaleca jednak, żeby podróże za granicę uwzględniały obostrzenia, które wciąż obowiązują w innych państwach członkowskich.

Między Czechami a Górnym Śląskiem pozostanie kontrola graniczna

Na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej wciąż obowiązują ograniczenia, np. na granicy Polski z Białorusią, Rosją i Ukrainą. W dalszym ciągu przyjeżdżających obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, a ponadto nie mogą oni wjechać do Polski w celach turystycznych.

Nieco odmienna sytuacja będzie granicy z Czechami. Chociaż między Polską a jej sąsiadem przejazd będzie przebiegać bez ograniczeń, to wyjątkiem pozostanie podróż z Górnego Śląska. Ruch graniczny pozostanie tam pod kontrolą, ponieważ Śląsk został uznany za region o najwyższym stopniu ryzyka.

Główny Inspektor Sanitarny Jan Bondar podkreśla, że mimo zniesienia kontroli granicznych i powrotu do normalności należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego. Inspektor również zwraca uwagę, aby sprawdzać regulacje epidemiczne danych krajów przed podróżą, ponieważ ich naruszenie może być surowo karane.

W przypadku Polski, naszą granicę przekroczyć mogą między innymi polscy obywatele. Do Polski przyjadą także bez problemu cudzoziemcy będący małżonkami lub dziećmi obywateli polskich. Wjazd będzie możliwy także dla cudzoziemców, którzy posiadają Kartę Polaka oraz dyplomatów i członków ich rodzin. Wyłączone z ograniczeń są także osoby przejeżdzające przez granicę w celach służbowych.

Polska granica jest także otwarta dla studentów i uczniów polskich uniwersytetów i szkół. Będą jedynie zobowiązani do okazania dokumentu, który potwierdzi, że pobierają naukę w Polsce.

ŹRÓDŁO: RMF24.PL

Zobacz także: Czechy: pomnik Churchilla w Pradze zdewastowany

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY