W niedzielę ważne obchody w Auschwitz. Muzeum ustawia komory dezynfekujące dla uczestników. “Myślałem, że to żart”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

14 czerwca obchodzimy okrągłą 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz. Roty Niepodległości organizują społeczne obchody tej wyjątkowej rocznicy.

Jak informuje Robert Bąkiewicz muzeum Auschwitz zaplanowało wyjątkowo prowokacyjne działania przed Biało-Czerwnym Marszem ku pamięci I transportu Polaków do Auschwitz. Dyrektor muzeum Piotr Cywiński postanowił przed wejściem do obozu rozstawić… komory dezynfekcyjne. Tak prezes Rot Niepodległości opisuje sprawę: Początkowo myślałem, że to żart, ale nie. Aby podczas niedzielnych obchodów wejść na teren obozu Auschwitz trzeba będzie przejść przez… komorę dezynfekcyjną. Jeszcze żyjący więźniowie obozu mówią: “Jak to zobaczę to nigdy przez to nie przejdę. Nie ma takiej możliwości”.

Jak tłumaczy się z tej decyzji dyrektor muzeum, ma to być walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

„Cieszymy się, że będziemy pierwszym muzeum na świecie, które będzie korzystać z tego nowatorskiego rozwiązania. Zapewnienie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasie, kiedy cały świat turystyki zmaga się z pandemią. To istotny krok w perspektywie ponownego otwarcia Miejsca Pamięci i przywracania ruchu odwiedzających” – zapewnia Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum.

Dzień, w którym można odkłamać historię

14 czerwca 1940 roku z Tarnowa ruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Obóz, który Niemcy zbudowali w celu eksterminacji Polaków, tego dnia miał przyjąć 728 osób, a wśród nich głównie młodych Polaków, którzy stawili opór okupantowi.

Dziś, mimo że fakty powinny być powszechnie znane, historię próbuje się pisać na nowo. Polskę, która procentowo ucierpiała najbardziej spośród wszystkich państw w wyniku II wojny światowej, której wymordowano miliony obywateli, a zwłaszcza elity narodu, nie tylko próbuje się odedrzeć z roli ofiary, ale i przypisać zbrodnie niemieckie, których to sama boleśnie doświadczyła.

Jednym z elementów tych oszczerczych przedsięwzięć jest walka z pamięcią, że KL Auschwitz powstał, by eksterminować Polaków. Dotkliwy jest dla nas w tym kontekście fakt, że w wyjątkową, bo osiemdziesiątą rocznicę osadzenia pierwszych więżniów, Państwo Polskie nie upomina się o swoich, pomordowanych rodaków i nie wypełnia roli obrońcy prawdy historycznej, nie prowadzi kampanii informacyjnych nawet w Polsce.

Obecnie, rok po śmierci ostatniego więźnia z pierwszego transportu do Auschwitz, pana Kazimierza Albina, muzeum KL Auschwitz pozostaje zamknięte, mimo powszechnego luzowania restrykcji, władze i instytucje polskie pozostają bierne, być może z obawy o wizerunek przed wyborami prezydenckimi, na arenie międzynarodowej szaleje niezgodna z prawdą propaganda. Jeśli my, zwykli Polacy, zapomnimy o pierwszy więźniach KL Auschwitz, to już nikt o nich nie będzie pamiętał!

14 czerwca musimy być wszyscy razem w Oświęcimiu, obowiązkowo z biało-czerwoną flagą, by przypomnieć Światu, że Niemcy zbudowali KL Auschwitz, by mordować Polaków.

Plan obchodów:
1. 14.00 – dworzec PKP Oświęcim: odsłonięcie przez kolejarzy tablicy poświęconej kolejarzom działającym w konspiracji i niosącym pomoc więźniom Oświęcimia.
2. Przemówienia.
3. Biało-czerwony marsz pamięci – przemarsz (ok. 2 km) pod główną bramę obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
4. Przemówienia.
5. 15.00-15.30 – delegacje Rot Niepodległości i Marszu Niepodległości złożą kwiaty pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

TU można wesprzeć organizacje wydarzenia.

Szerzej do sprawy odniósł się prezes Rot Niepodległości Robert Bąkiewicz w programie u red. Szlachtowicza, które znajduje się poniżej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY