Trump kontra trybunał w Hadze. ,,Bezprecedensowy atak na sąd”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump

Kolejny kontrowersyjny krok prezydenta USA. Tym razem Donald Trump nałożył sankcje na pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Instytucja nie kryje swojego oburzenia.

Chodzi o pewne rozporządzenie wykonawcze wydane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Akt ów zezwala bowiem na sankcje ekonomiczne i podróżne wobec pracowników Trybunału. Śledztwo przez nich prowadzone dotyczyło możliwości popełnienia przez amerykańskich żołnierzy zbrodni wojennych w Afganistanie.

Dochodzenie wstępne wszczęto w roku 2017. Według niego, istnieją uzasadnione podejrzenia, co do zbrodni wojennych popełnionych przez Amerykanów. Podlegać miały one jurysdykcji Hagi, ale zgody na śledztwo udzielono dopiero w marcu tego roku.

W latach 2003-2014 dochodziło ponoć w Afganistanie m.in. do torturowania więźniów czy mordowania cywilów przez afgańskie służby. Zamieszani w są ponoć również amerykańcy wojskowi i funkcjonariusze CIA. Właśnie to zbadać miała prokuratura MTK.

USA idą na wojnę z Trybunałem?

Stany Zjednoczone należały niegdyś do największych zwolenników Międzynarodowego Trybunału Karnego, jednak formalnie nigdy do niego nie przystąpiły. Stosowny akt podpisano, ale nie został on nigdy ratyfikowany. Obecnie, konflikt pomiędzy supermocarstwem, a Hagą widocznie się zaostrza.

Afganistan ratyfikował Statut Rzymski, który przyczynił się do powstania MTK. Władze w Kabulu jednak również sprzeciwiają się śledztwu. Ich zdaniem, zbrodnie wojenne należy ścigać lokalnie.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w czwartek oświadczenie. Wyraził w nim ,,głębokie rozczarowanie” decyzją Donalda Trumpa. Rozporządzenie prezydenta USA odebrano jako ,,bezprecedensowy przypadek nacisku na niezawisły międzynarodowy sąd i system międzynarodowego prawa“. MTK zapowiedział kontynuowanie dochodzenia.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY