Morawiecki: planujemy nowe, polsko-litewskie inwestycje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że Polska wspólnie z Litwą planuje nowe inwestycje infrastrukturalne w dziedzinie energetyki oraz inwestycje drogowe, w tym via Baltica i drogę S61.

“Wspólnie z premierem Skvernelisem planujemy inwestycje infrastrukturalne w obszarze energetyki, ale też Via Baltica, drogę S61 i inne drogi dochodzące do S61, które będą wzmacniać potencjał polsko-litewskiej współpracy gospodarczej i kulturalnej” – powiedział Morawiecki cytowany na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze, po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w Budzisku.

Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Trasa na obszarze Polski jest realizowana w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Trasa Via Baltica na terenie Polski ma biec drogą ekspresową S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej nową drogą ekspresową S61 przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy państwa w Budzisku. Via Baltica pomiędzy stolicami Polski i Estonii ma długość niemal 1 tys. km. Na terenie Polski długość trasy docelowo ma wynieść 344 km , a na terenie Litwy – 268 km.

Premier zaznaczył, że Polska ma podobne do Litwy podejście do spraw energetycznych i nie tylko rozumie obawy Litwy dotyczące elektrowni w Ostrowcu (budowanej przez rosyjski Rosatom na Białorusi, 50 km od Wilna), ale też wspiera Litwę na forum europejskim. Podkreślił też, że Polska i Litwa opowiadają się “za jak najbliższą gospodarczą i polityczną współpracą z Białorusią”.

O północy (13.06) zostanie również otwarta granica polsko-litewska.

źródło: money.pl

Zobacz także: Były premier Wielkiej Brytanii: potrzebujemy wirtualnych dowodów tożsamości

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY