Czechy: pomnik Churchilla w Pradze zdewastowany

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W czwartek na pomniku Winstona Churchilla w Pradze nieznany sprawca napisał “Był rasistą. Black Lives Matter”. To kolejny tego typu przypadek niszczenia pomników w Europie. Czeska policja wszczęła śledztwo.

Pomnik Churchilla stoi przy placu noszącym jego imię w dzielnicy Praha 3. Burmistrz dzielnicy Jirzi Ptaczek zapowiedział, że “pomnik na tym placu zostanie, nawet gdybyśmy mieli wciąż zmywać napisy”.

Agencja CTK przypomniała, że napis zarzucający Churchillowi rasizm był kilka dni temu także namalowany na jego pomniku w Londynie. Zwróciła też uwagę, że niektóre poglądy byłego brytyjskiego premiera miały rasistowski charakter oraz że był on zwolennikiem supremacji białej rasy. To kolejny przypadek niszczenia monumentów przeprowadzony przez organizację Black Lives Matter. Swą wzmożoną aktywność BLM zapoczątkowało po zabójstwie czarnoskórego George’a Floyda w USA 25 maja br.

Zobacz także: Niemcy: Antifa zaatakowała posterunek policji.

Do aktu wandalizmu odniósł się czeski europoseł Jiří Pospíšil, wywodzący się z chadeckiej partii TOP 09. Napisał on na swoim Twitterze, że “Winston Churchill był wielkim politykiem i mężem stanu, który walczył z największym rasistą we współczesnej historii – Adolfem Hitlerem. To obrzydliwy wandalizm!””

źródło: wiadomosci.wp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY