Turcja: Erdogan nie odpuszcza. 400 osób zatrzymanych w związku z zamachem stanu w 2016 r.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Turcja

Turcja wznowiła zatrzymania w związku z podejrzeniami o powiązania z organizatorami zamachu stanu z 2016 roku. Aresztowano łącznie 414 osób, głównie wojskowych i policjantów.

Osoby te podejrzewane są głównie o kontakty z Fethullahem Gulenem i przynależność do grupy, która organizowała zamach z 2016 roku. Ponadto większość z nich już wcześniej otrzymało zwolnienie ze służby. Koordynacją jednego z zatrzymań podjęło się miasto Izmir, którego planem było zatrzymanie łącznie 191 osób z 22 prowincji. Do aresztu trafiło już 160 osób. Ponadto prokurator ze Stambułu wydał nakaz aresztowania 158 osób, wśród których znalazł się personel wojskowy, lekarze i nauczyciele. Dotąd zostało zatrzymanych 86 osób. Media tureckie donoszą także, że organizowane są inne, mniejsze akcje policyjne wobec podejrzanych.

Od 2016 roku w Turcji zatrzymano 80 tysięcy osób

Osoby, które zatrzymały tureckie służby podejrzewa się o poparcie dla Fethullaha Gulena. Władza w Turcji oskarża od wielu lat Gulena o akcje spiskowe przeciwko obecnemu prezydentowi, Recepowi Erdoganowi. Gulen kiedyś uchodził za sojusznika Erdogana, a dziś natomiast prezydent Turcji uważa jego osobę za potężnego wroga.

Aresztowania wiążą się z nieudanym zamachem Turcji, do którego doszło w 2016 roku i który pochłonął 250 ofiar. Od tamtego czasu przeprowadzono zatrzymanie 80 tysięcy osób, które podejrzewa się o udział w spisku. Ponadto 150 tysięcy urzędników oraz funkcjonariuszy zostało zwolnionych lub zawieszonych w wykonywanych obowiązkach. Chociaż sytuacja w Turcji podlega ciągłej krytyce ze strony krajów zachodnich, władze Turcji zapewniają, że aresztowania mają zapobiec zagrożeniu bezpieczeństwa publicznego.

ŹRÓDŁO: O2.PL

Zobacz także: Wyciekły arkusze maturalne. CKE zapowiada zgłoszenie sprawy na policję

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY