Marsz w 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Znamy plan obchodów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Roty Niepodległości zapraszają na Biało-Czerwony Marsz w 80-tą rocznicę pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. Odbędzie się on 14 czerwca – w rocznicę dnia, kiedy to 728 młodych Polaków przekroczyło obozową bramę.

14 czerwca 1940 roku z Tarnowa ruszył pierwszy transport więźniów do Auschwitz. Tego właśnie dnia obóz przyjął 728 młodych Polaków, którzy stawili opór niemieckiemu okupantowi. Należy nadmienić, że głównym zadaniem zbudowanego przez Niemców obozu w Oświęcimiu była eksterminacja obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Plan obchodów:
1. 14.00 – dworzec PKP Oświęcim: odsłonięcie przez kolejarzy tablicy poświęconej kolejarzom działającym w konspiracji i niosącym pomoc więźniom Oświęcimia.
2. Przemówienia.
3. Biało-czerwony marsz pamięci – przemarsz (ok. 2 km) pod główną bramę obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
4. Przemówienia.
5. 15.00-15.30 – delegacje Rot Niepodległości i Marszu Niepodległości złożą kwiaty pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

Do godz. 17.00 będzie możliwe indywidualne wejście na teren Miejsca Pamięci i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci. Na teren Muzeum będą mogły wchodzić w odstępach czasowych maksymalnie dwie osoby przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarnych. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie do władz Muzeum na adres: [email protected] w celu ustalenia dokładnej godziny wejścia.

Więcej informacji znajdą Państwo TU.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY