Szumowski chce zamknąć kopalnie z powodu koronawirusa. Solidarność jest temu przeciwna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Pixabay.com

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wraz z wiceministrem Jackiem Sasinem poinformowali na konferencji prasowej o wstrzymaniu wydobycia w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Takie działania miały by wygasić ogniska koronawirusa. Solidarność jest temu stanowczo przeciwna.

Śląsko-Dąbrowska Solidarność jest przeciwna decyzji o wstrzymaniu na trzy tygodnie wydobycia w kopalniach. Związkowcy są zdania, że takie działanie na okras kilku tygodni może nawet doprowadzić do likwidacji kopalń a co za tym idzie całego przemysłu górniczego na śląsku.

O decyzji ministra Łukasza Szumowskiego oraz Jacka Sasina pisaliśmy na stronie Mediów Narodowych https://medianarodowe.com/rzad-zamyka-kopalnie-gornicy-otrzymaja-100-procent-postojowego/

Ta decyzja może doprowadzić do likwidacji górnictwa

Jak powiedział w wywiadzie dla Rmf 24 Dominik Kolorz przewodniczący Solidarności „Albo by doszło do zawalenia wyrobisk albo co gorsze do zapalenia wyrobisk. Utrzymywanie tylko minimalnego zatrudnienia jak jest to przewidywane w decyzji wicepremiera Sasina, mogłoby spowodować naprawdę katastrofalne skutki dla górników, którzy tam pracują”

Solidarność wystosowała w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego, aby ten objął nadzorem sektor górniczy oraz wycofał decyzję Jacka Sasina.

Za trzy tygodnie nie będzie, gdzie wracać

Straty jakie mogą zostać poniesione związkowcy Solidarności szacują na 500 mln zł w ciągu miesiąca. Ostrzegają także że sytuacja kopalń w tej chwili jest tak zła, że za trzy tygodnie nie będzie już do czego wracać.

W całym województwie śląskim odnotowano 10 tys. przypadków zarażenia COVID-19. Sytuacja w tym regionie jest najbardziej dynamiczna. Kopalnie w których ma być wstrzymane wydobycie to: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z PGG, a także Knurów-Szczygłowice oraz Budryk z JSW. 

Źródło: FMF 24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY