REKLAMA

Energia elektryczna z cienia? Naukowcy z Singapuru rozwijają prototyp rewolucyjnych ogniw słonecznych

REKLAMA

Singapurscy naukowcy wpadli na pomysł wykorzystania cieni jako potencjalnego generatora źródła energii. Poprzez napięcia na styku padającego na konwerter cienia oraz promieni słonecznych inżynierowie wygenerowali niewielkie ilości energii elektrycznej. Taka technologia może pozwolić na pozyskiwanie energii z trudno dostępnych miejsc.

Prototyp Generatora Energii Cienia (SEG), aby wytworzyć potrzebny prąd elektryczny wykorzystuje kontrast pomiędzy ciemnością, a padającym na urządzenie światłem. Składa się ono z pasków złotej folii, umieszczonych na krzemowym rusztowaniu oraz zamocowane do plastikowej i elastycznej podkładki.

Zobacz także: Rafał Gaweł wciąż unika kary więzienia. Wiemy gdzie ukrywa się przed policją!

„Cień jest wszechobecny i często bierzemy go za pewnik. W konwencjonalnych zastosowaniach fotowoltaicznych lub optoelektronicznych, w których do zasilania urządzeń wykorzystuje się stałe źródło światła, obecność cienia jest niepożądana, ponieważ obniża to wydajność urządzeń” – komentuje Tan Swee Ching z National University of Singapore.

Według twórców ta technologia jest tańsza i prostsza w produkcji niż typowe ogniwo słoneczne. SEG wytwarza niewielkie ilości energii, która może zostać z powodzeniem wykorzystana przez urządzenia mobilne.

Jeden z twórców ogniwa słonecznego wyjaśnia działanie urządzenia – „W tej pracy wykorzystaliśmy kontrast oświetlenia wywołany przez cień jako pośrednie źródło energii. Kontrast w oświetleniu indukuje różnicę napięć między cieniem a oświetlonymi sekcjami, powodując powstanie prądu elektrycznego. Ta nowatorska koncepcja pozyskiwania energii z obecności cienia jest niespotykana” – mówił Swee Ching.

Naukowcy wyjaśniają, że generator najlepiej się sprawdza w warunkach kiedy oświetlony jest w połowie. Wtedy zdolne jest do wytworzenia stosunkowo dużych ilości energii. Swoje właściwości traci jednak, gdy SEG pozostaje całkowicie w cieniu lub gdy na całą powierzchnię padają promienie słoneczne.

focus

REKLAMA

Komentarze