Sztuczna krew sposobem na choroby? Trwają testy syntetyku na myszach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Naukowcy pracują nad sztuczną krwią

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Biotechnolodzy z Nowego Meksyku opracowali syntetyczną krew, która w przyszłości może również leczyć różne choroby. Naukowcy badają teraz, czy syntetyczne czerwone krwinki, będą w stanie spełnić ich marzenia. W tym przeprowadzane są testy na organizmie żywym, głównie na myszach.

Na łamach pisma “ACS Nano” opublikowano pracę naukowców poświęconą opracowaniu syntetycznych czerwonych krwinek zdolnych przenosić również lekarstwa. Taka krew przyczyniła, by się w znacznym stopniu do poprawy zdrowia oraz przyspieszyłaby ten proces.

Zobacz także: J.K. Rowling atakowana przez „postępowców”! Nazwała rzecz po imieniu

Biotechnolodzy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku opracowali specjalną sztuczną krew zdatną nie tylko do potrzebnej podczas operacji medycznych transfuzji. Pozwala ona również na przenoszenie leków, wykrywa toksyny oraz nadaje tkankom własności magnetycznych.

Naukowcy, aby uzyskać syntetyczne krwinki, naturalne krwinki pokryli cienką warstwą krzemu. W ten sposób stworzyli silikonową formę, na którą nanieśli naładowane elektrycznie warstwy polimeru, a później usunęli krzem. W ten sposób powstały elastyczne repliki krwinek, które badacze pokryli typowymi dla tych komórek białkami. Podobnie jak naturalne komórki, sztuczne czerwone ciałka potrafiły się zwężać i przeciskać przez wąskie naczynia krwionośne.

Aby przetestować wypracowaną sztuczną krew w organizmie żywym, podano ją myszom. Przetrwały one ponad dwie doby bez wywoływanych toksycznych reakcji. Oprócz hemoglobiny, syntetyki zawierały inne różne substancje takie jak lek na nowotwory i magnetyczne nanocząstki. Dzięki temu, okazało się, że przyciągnęły one do siebie toksyny.

Radio Zet/PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY