Rząd zamyka kopalnie. Górnicy otrzymają 100 procent postojowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Podczas konferencji prasowej rząd w postaci wicepremiera Jacka Sasina zapowiedział zamknięcie 12 kopalń na Śląsku. Powodem są wzrosty zakażeń koronawirusem wśród górników oraz ich rodzin. Pracownicy kopalń otrzymają 100 procent wynagrodzenia za przymusowy postój.

Do jutra 10 kopalń Polskiej Grupy Górniczej oraz 2 Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprzestaną prace wydobywcze. Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin wraz z Ministrem Zdrowia, Łukaszem Szumowskim zapowiedzieli podczas konferencji prasowej, iż rząd zamyka na pewien okres kopalnie na Śląsku z powodu zakażeń koronawirusem górników oraz ich rodzin.

Zobacz także: Zagubione próbki, miesięczna kwarantanna. Dyrektor śląskiego sanepidu przeprasza za chaos. „Przerosło nas”

Podczas konferencji MAP zapowiedział podjęcie odpowiednich działań – “Te kolejne działania to czasowe wyłączenie pracy we wszystkich kopalniach, w których odnotowujemy dzisiaj zarażenia koronawirusem, a których załogi nie zostały w pełni przebadane na obecność koronawirusa. To oznacza, że od jutra wstrzymamy wydobycie, wstrzymamy prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej” – powiedział Jacek Sasin.

“Co ważne, ustaliliśmy również, że wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają 100 procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych. Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które skłoniły nas do podjęcia takich decyzji” – informował dalej wicepremier.

Zgodnie z zapowiedzią rządu, kopalnie zostaną zamknięte na okres trzech tygodni. W kopalniach pracować będzie szczątkowy personel w celu utrzymania w gotowości całej infrastruktury.

Brak transmisji poziomej wirusa

Z kolei Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski mówił o działaniach podjętych przez jego resort oraz informował o stanie lokalnych szpitali – “Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek w szpitalach i oddziałach zakaźnych, mamy ponad 85 wolnych respiratorów – to pokazuje, że mamy nadal na Śląsku zabezpieczenie w postaci możliwości służby zdrowia”.

Również jego zdaniem w Polsce nie mamy do czynienia z poziomą transmisją zakażeń koronawirusem, czyli obecne zachorowania dotyczą głównie osób zarażonych punktowo. Podkreślił, że dzięki wykonaniu 50 tysięcy testów na obecność wirusa na Śląsku pojawiło się sporo wykrytych przypadków.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY