Niemcy zaprzeczają ostatnim doniesieniom: „Stany Zjednoczone nas jeszcze nie poinformowały”

REKLAMA

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o zmniejszeniu obecności amerykańskich wojsk na terenie Republiki Federalnej. Dziś Niemcy zaprzeczają, że Waszyngton podjął ostateczną decyzję co do reorganizacji swoich struktur w Europie. Minister Obrony Annegret Kramp-Karrenbauer podkreśla znaczenie obecności sojuszników z NATO.

Ustępująca przewodnicząca CDU, a zarazem Minister Obrony Narodowej, Annegret Kramp-Karrenbauer zaprzeczyła ostatnim doniesieniem medialnym o wycofaniu się amerykańskich wojsk z Republiki Federalnej Niemiec – „Faktem jest, że obecność wojsk amerykańskich w Niemczech służy całemu bezpieczeństwu NATO – a więc również amerykańskiemu. Na tej podstawie współpracujemy” – podkreśliła znaczenie obecności sojuszników z NATO.

Zobacz także: Kraje OPEC Plus doszły do porozumienia. Już wkrótce wzrost cen za baryłkę ropy

Również rzecznik niemieckiego resortu dyplomacji mówił o znaczeniu ścisłej współpracy jego państwa ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi partnerami ze struktur NATO. Jak przekonywał, jest to kluczowe dla bezpieczeństwa Niemiec.

Nie było oficjalnego, publicznego potwierdzenia, więc nie komentujemy doniesień medialnych. Raczej czekamy na informacje – kiedy pojawią się oficjalne informacje, możemy je komentować ” – powiedział z kolei rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

W piątek dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że prezydent USA Donald Trump polecił zmniejszyć liczbę stacjonujących w Niemczech amerykańskich żołnierzy o 9,5 tys., do 25 tys. Następnie Reuters podał, że część z wycofywanych z Niemiec żołnierzy zostanie skierowana do Polski i do innych krajów sojuszniczych USA. Agencja przekazała też, że część amerykańskich wojskowych ma wrócić z Niemiec do USA. Biały Dom i Pentagon nie potwierdziły dotąd tych doniesień, ani im nie zaprzeczyły.

rmf24

REKLAMA

Komentarze