Kraje OPEC Plus doszły do porozumienia. Już wkrótce wzrost cen za baryłkę ropy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Wczoraj doszło do porozumienia pomiędzy krajami OPEC oraz Rosją i innymi wydobywcami ropy naftowej. Podtrzymano decyzję o ograniczeniu wydobycia o miesiąc. Od lipca wzrosną również ceny za baryłkę ropy.

Należy przypomnieć, że na początku kwietnia bieżącego roku kraje OPEC plus Rosja nie doszły do porozumienia ws. wydobycia ropy naftowej. Zadecydowano wówczas zastosować radykalne środki. Ograniczono wydobycie do ok 10 mln baryłek dziennie przez kraje zrzeszone. Na tym ruchu najbardziej ucierpiała Rosja, która nie chciała dopuścić do tego stanu rzeczy. Wówczas światowe rynki gwałtownie zareagowały obniżając notowania na giełdzie, a baryłka ropy naftowej kosztowała zaledwie 20 dolarów.

Zobacz także: S. Mentzen o wyjsciu z kryzysu. „Nikt nie wie jak to się potoczy” [WIDEO]

Po miesiącach batalii, 6 czerwca odbył się kolejny zjazd potentatów wydobywczych w tym Rosji i pomniejszych przedstawicieli przedsiębiorstw. Podczas obrad zdecydowano się przełamać impas i ogłoszono, że jeszcze przez najbliższy miesiąc wydobycie nadal będzie ograniczone, lecz od lipca ma się to zmienić. Wzrosną również ceny za baryłkę ropy naftowej.

Minister Energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhajl al-Mazrui pochwalił wszystkie kraje za wspólny wysiłek włożony w to porozumienie – “Decyzja zapadła jednogłośnie. Jest ona odważna oraz zasługująca na pochwałę ze strony wszystkich uczestniczących w obradach krajów za podjęty wspólny wysiłek” – napisał na Twitterze.

Warto odnotować pozytywną reakcje akcjonariuszy giełdowych. Na rynkach międzynarodowych w sobotę, 6 czerwca, baryłka ropy Brent kosztowała ponad 42 dolary, podczas gdy jeszcze w kwietniu jej cena wynosiła mniej niż 20 dolarów.

buisnessinsider.com.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY