Strefa Schengen wraca do życia. Otwarcie granic wewnątrz UE już wkrótce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Pełne funkcjonowanie strefy Schengen powróci 1 lipca. Taką zapowiedź złożyła unijna komisarz ds. wewnętrznych- Ylva Johansson.

To ważna rekomendacja Komisji Europejskiej. Przede wszystkim dla samych mieszkańców Unii. Wspólnota Europejska szykuje się do powrotu do przywrócenia pełnego funkcjonowania strefy. Pozwoli to obywatelom krajów UE na swobodne podróże bez kontroli na granicach. Johannson poinformowała, że możliwość taka powinna pojawić się pod koniec czerwca.

Większość państw członkowskich chce otworzyć swoje granice wcześniej, jeszcze w połowie tego miesiąca. Z kolei otwarcie granic zewnętrznych UE ma nastąpić na późniejszym etapie. Decyzja ta będzie zależała od sytuacji epidemiologicznej. Wydaje się to jednak pewne w perspektywie najbliższych miesięcy.

Państwa UE same podejmują decyzje o zamykaniu swoich granic, ale to KE pilnuje, by działo się to w skoordynowany sposób. Pierwotnie ograniczenie zostało wprowadzone w drugiej połowie marca i miało obowiązywać przez 30 dni, lecz zostało później przedłużone.

Źródło: Wirtualna Polska

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY