Brytyjscy naukowcy: Pochodzenie etniczne ma wpływ na ryzyko zachorowania na COVID-19

Dodano   0  
  Loading
Dziewczynka w maseczce.

/ fot. Canva/Pexels

Public Health England (PHE), agencja brytyjskiego ministerstwa zdrowia opublikowała raport dotyczący liczby zgonów na COVID-19. Jasno z niego wynika, że mniejszości etniczne są bardziej narażone na ryzyko zachorowania niż biali Brytyjczycy. Czynnikiem wysokiego ryzyka jest głównie wiek.

Agencja przeprowadziła badania sprawdzając kartoteki brytyjskich pacjentów, aby zbadać czynniki takie jak płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy nawet sytuacja materialna, pochodzenie etniczne które mogą wpływać na ryzyko zachorowania a co za tym idzie również i ewentualnej śmierci w wyniku zarażenia wirusem.

Badacze dali do zrozumienia, że połączenie wszystkich czynników nie jest możliwe. Pod uwagę nie wzięto również problemu z otyłością, która automatycznie może nieść za sobą choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Są to czynniki które automatycznie obniżają odporność.

W raporcie stwierdzono, że największym czynnikiem ryzyka jest oczywiście wiek. Osoby powyżej 80 lat są ponad 70 razy bardziej narażone niż osoby poniżej 40 roku życia. Kolejna jest płeć z raportu wynika, iż to mężczyźni są bardziej narażeni na śmierć z powodu zarażenia wirusem niż kobiety. Kolejny czynnik to oczywiście zamożność. Najubożsi są dwukrotnie bardziej narażeni niż ci z większym portfelem. 

W raporcie wykazano, że pochodzenie etniczne również może mieć m znaczenie. Osoby o pochodzeniu bangladeski były dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko śmieci po zarażeniu COVID-19. Natomiast wśród obywateli pochodzenia hinduskiego, pakistańskiego oraz karaibskiego to ryzyko było od 10 do 50 procent wyższe.

Źródlo: Gazeta.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY