Premier Morawiecki prosi Sejm o wotum zaufania. “Pożar”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim, a prezydentem Andrzejem Dudą. Wedle najświeższych informacji Prezes Rady Ministrów zwróci się do niższej izby polskiego parlamentu z wnioskiem o wotum zaufania.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z urzędującą głową państwa. Według doniesień Andrzej Duda zaproponował premierowi wystąpienie z wnioskiem o wotum zaufania.

Taktyczne posunięcie Morawieckiego

Jaki jest cel takiego działania? Ostatnio jak powszechnie wiadomo w związku z wyborami, które pierwotnie miały odbyć się 10 maja, między poszczególnymi politykami Zjednoczonej Prawicy doszło do nieporozumień. Część posłów Porozumienia Jarosława Gowina opowiedziała się przeciw forsowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość pomysłowi. Taka konsternacja doprowadziła do pobrzmiewających z wielu stron sceny politycznej głosów, według których stabilna dotąd większość miałaby się rozpaść. Oznaczałoby to możliwość stworzenia rządu technicznego przez opozycję. Wybory się jednak nie odbyły, ale obraz scalonego i jednorodnego obozu władzy prysł.

Premier Morawiecki swoimi działaniami próbuje umocnić rząd, na którego czele stoi oraz uwidocznić, iż Zjednoczona Prawica jest dalej skonsolidowaną jednością. Idealnym czasem na tę zagrywkę jest rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 Czerwca 1989 roku.

Wedle pogłosek, ugrupowanie rządzące chce uzyskać afirmacje ze strony innych formacji politycznych dla kontrowersyjnych inwestycji, które mają stanowić swoisty bodziec stymulujący gospodarkę. Ten pomysł potwierdził jeden z polityków pracujących w otoczeniu Andrzeja Dudy.

Jak rozwinie się sytuacja?

Wniosek ma stanowić swoistą odpowiedź na ostatnie wotum nieufności dla ministra Jacka Sasina. Według informacji w Sejmie ma wystąpić premier, który przedstawi dalszy plan prac rządu w związku z walką z pandemią COVID-19.

Tę informacje potwierdził lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Z pewnością sytuacja jest niezwykle ciekawa i dynamiczna. Oczywiście decyzja premiera ma stanowić też nowy napęd dla kampanii Andrzeja Dudy, który jak wskazują na to sondaże, nie ma najmniejszych szans na zwycięstwo w I turze wyborów. Czy Andrzej Duda będzie wstanie wznieść się jeszcze na wyżyny swych umiejętności spróbować i powalczyć o sukces już podczas pierwszego prezydenckiego głosowania?- Czas pokaże.

Wirtualna Polska

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY