Szantaż UE! Dostaniemy dotacje jeśli zrezygnujemy z węgla

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Unia europejska/ euro

/ Źródło: pixabay.com

Komisja Europejska przedstawiła w ostatnim czasie plan finansowego wsparcia gospodarczego po pandemii koronawirusa. Polska ma szansę otrzymać znaczne środki z Funduszu Odbudowy, jednak musi spełnić warunki dotyczące Zielonego Ładu i odejścia od węgla.

Propozycje Komisji Europejskiej są dla Polski optymistyczne. Wynika z nich bowiem, że nasz kraj ma być czwartym beneficjentem środków pochodzących z Funduszu Odbudowy. Ma zatem szansę otrzymać nawet 37,7 miliardów euro dotacji, a oprócz tego 8 miliardów euro wsparcia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na forum Unii Europejskiej trwają także dyskusje dotyczące Wieloletniego Budżetu UE na lata 2021- 2027 oraz polityki spójności, gdzie przewiduje się dodatkowe środki dla Polski. Podsumowując, Polska może otrzymać 63,8 mld. euro więcej niż było to możliwe kilka miesięcy temu.

25 procent środków na cele klimatyczne

Plany unijne dotyczące odbudowy gospodarki mają także służyć realizacji celów Porozumienia paryskiego i unijnego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050r. Szacuje się, że 25% wsparcia finansowego ma zostać wykorzystana na cele klimatyczne. Unia nie chce finansować inwestycji, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Dlatego też polityka klimatyczna będzie jednym z kryteriów, jakim państwa będą musiały sprostać, chcąc otrzymać dotacje.

Środki na odbudowę gospodarki mają pochodzić z pożyczki, którą Unia będzie spłacać w latach 2028-2058 r. Proponuje się jednak, aby finanse na spłatę pochodziły ze środków własnych. Komisja Europejska proponowała, aby źródła własne rozszerzyć o dochody z europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS oraz podatek od plastiku. Rozważano także m.in. podatek od CO2 na granicy Unii, który zasiliłby budżet kwotą od 5 do 14 miliardów euro rocznie.

Rada Europejska 18-19 czerwca ma podjąć dyskusję na temat propozycji Komisji Europejskiej. Unia rozważy także kwestię kształtu wieloletniego budżetu na lata 2021-2027. Oczekuje się także, że Polska poprze cel unijnej neutralności klimatycznej do 2050r. W przeciwnym wypadku nie będzie mogła wykorzystać w pełni środków unijnych.

ŹRÓDŁO: WYSOKIENAPIECIE.PL

Zobacz także: WP: Kaczyński wściekły na Witek. „Dała się zdominować przez marszałka Grodzkiego”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY