REKLAMA

Prof. Wielomski: USA dawno przestały być żandarmem świata. Polska nadal klęczy przed Ameryką

REKLAMA

Zamieszki, jakie mają miejsce po zabójstwie George’a Floyda są okazją do nakreślenia obecnej kondycji Stanów Zjednoczonych jako państwa, miejsca Donalda Trumpa w polityce międzynarodowej a także stosunku Polski do USA i związanymi z tym mitami politycznymi. Wszystkimi tymi sprawami zajął się prof. Adam Wielomski.

Jedną z najważniejszych kwestii, będącą paliwem dla zamieszek, jest ekonomia. Rozwarstwienie społeczne w Stanach Zjednoczonych postępuje. Występują coraz większe dysproporcje w rozkładzie dochodów. O ile średni dochód białej, protestanckiej rodziny w USA to około 64000 dolarów rocznie, dochód rodziny czarnoskórej spada już do 40000 dolarów na rok. Ponadto, około 40 mln osób w Stanach funkcjonuje w ramach publicznych programów, wspomagających żywienie i zapotrzebowanie na produkty podstawowe. Dlatego właśnie USA nie jest normalnym krajem – stwierdził prof. Wielomski w rozmowie dla kanału Centrum Edukacyjnego Polska.

Następnym problemem współczesnych Stanów Zjednoczonych jest opieranie własnej potęgi na działaniach militarnych i „dodrukowywaniu dolara”. Nie wiąże się to z inflacją, gdyż dolar amerykański jest walutą światową, używaną do rozliczeń międzynarodowych. Prof. Wielomski ocenił, że przeciętny obywatel Stanów Zjednoczonych nie odnosi korzyści z międzynarodowych interwencji, prowadzonych przez amerykańską armię. Frustracja ta jest jedną z przyczyn protestów.

Na koniec, Adam Wielomski odniósł się do stosunku Polaków do Amerykanów i USA. Stwierdził, że dobry PR, jaki ma Ameryka u nas to pokłosie PRL-u, kiedy to pochwała wśród narodu dla wszystkiego, co amerykańskie, nabrała cech idolatrii. Obecne władze Polski, wywodzące się z opozycji, finansowanej przez amerykański wywiad, prowadzą wobec USA politykę serwilizmu i tym samym inwestycja sprzed prawie pół wieku się „opłaca” – podsumował prof. Wielomski.

Zapraszamy do zapoznania się całością nagrania poniżej:

REKLAMA

Komentarze