Pomnik Kościuszki w Warszawie zdewastowany. Sprawcą Antifa?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na cokole warszawskiego pomnika Tadeusza Kościuszki wczoraj w nocy pojawił się napis “Black Lives Matter”. To nawiązanie do protestów w USA po śmierci George’a Floyda i zniszczenia waszyngtońskiego pomnika Kościuszki.

Oficjalnego zgłoszenia jeszcze nie mamy, ale na miejsce wysłaliśmy technika kryminalistyki oraz szukamy w pobliżu kamer, żeby zabezpieczyć ewentualne nagrania. Jeśli zgłoszenie się pojawi, będziemy mieć już zebrany materiał – powiedział nadkom. Robert Szumiata, oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I.

Przypomnijmy, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki, stojący w Waszyngtonie nieopodal Białego Domu. Cokół, na którym stoi pomnik został pokryty napisami, atakującymi prezydenta Donalda Trumpa. Wczoraj to samo spotkało pomnik warszawski.

Do sprawy zniszczenia pomnika Tadeusza Kościuszki odniósł się ambasador Polski w USA Piotr Wilczek. Jestem zniesmaczony i przerażony aktami wandalizmu popełnionymi na posągu Tadeusza Kościuszki w DC, bohatera, który walczył o niepodległość zarówno USA, jak i Polski. Błagam Biały Dom i Agencję ds. konserwacji obiektów kulturalnych lub przyrodniczych, by szybko przywrócić pomnik do pierwotnego stanu – stwierdził ambasador.

Odpowiadając na wezwanie ambasadora Wilczka, do odrestaurowania stojącego w Waszyngtonie pomnika Tadeusza Kościuszki zobowiązała się Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa w Nowym Jorku (PSFCU).

Pomoc w odnowieniu warszawskiego pomnika zadeklarował również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Źródło: PolsatNews.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY