Łamanie praw pracowników? Arcelor Mittal Poland nie ma z tym problemu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / fot. @KGHM

Do skandalicznej doszło dziś w krakowskim zakładzie hutniczym Arcelor Mittal Poland. Zarząd oświadczył, iż wypowiada zbiorowy układ pracy dotykającego głównie pracowników z dłuższym stażem. Luksemburski potentat przemysłowy po raz kolejny sprawia trudności swoim pracownikom.

Dzisiaj zarząd luksemburskiego potentata hutniczego Arcelor Mittal Poland zapowiedział zerwanie zbiorowego układu pracy, który dotyczył głównie pracowników z dłuższym stażem. Poinformowano, że jeszcze przez 12 miesięcy stara umowa będzie obowiązywała po czym dojdzie do roszad wśród pracowników. Będą oni mieli przez ten czas możliwość renegocjacji umów i praw w swoim miejscu pracy.

Związkowcy zapowiadają protesty w związku z takim traktowaniem starszych stażem pracowników. Są oni utwierdzeni w przekonaniu, że po upływie roku na negocjacje i rozmowy z pracownikami dojdzie do znacznego pogorszenia warunków pracy. Takie działania zarządu mają na celu zdobycie środków do zatrudniania nowych pracowników.

Zobacz także: Pracownicy ArcelorMittal będą strajkować – Sprzeciwiają się wstrzymaniu prac huty

Zarząd firmy twierdzi, że wypowiedziany układ zbiorowy obowiązywał już 10 lat. Konieczne było zawarcie nowego, dostosowanego do obecnych reguł rynkowych i takiego, który zachęcałby do pracy ewentualnych, nowych pracowników.

Problemy z zagranicznym kapitałem

Nie jest to pierwszy przypadek, gdzie zarząd Arcelor Mittal Poland ogłasza ograniczenia dla pracowników. W ubiegłym roku zamknął jeden z pieców hutniczych umieszczonych w Dąbrowie Górniczej, tłumacząc się mniejszym zainteresowaniem na rynku budowlanym ich wyrobami metalicznymi. W praktyce oznaczało to obcięcie wypłat dla pracowników oraz zwolnienia.

Miał on zostać ponownie uruchomiony wiosną tego roku, lecz przez epidemię koronawirusa w Polsce i na świecie prawdopodobnie tzw. hibernacja pieca znacznie się wydłuży.

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY