Izrael: Służby bezpieczeństwa w ciągu 24h zabiły dwóch nieuzbrojonych Palestyńczyków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

WIKIPEDIA/CC BY-SA 3.0 / WIKIPEDIA/CC BY-SA 3.0

W sobotę we wschodniej Jerozolimie policja graniczna zastrzeliła 32-letniego studenta Iyada al-Halaka. Dzień wcześniej 41-letni Fadi Samara został zabity przez izraelskie siły bezpieczeństwa w Ramallah.

Dr Hanan Ashrawi, przedstawicielka Organizacji Wyzwolenia Plalestyny, złożyła publiczne oświadczenie potępiające Izrael za śmierć dwóch palestyńskich cywilów, którzy stracili życie w ostatni weekend podczas sprzeczek z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.

32- letni Iyad al-Halaka został zatrzymany przez policję graniczną w drodze do szkoły podczas przekraczania Bramy św. Szczepana nazywaną również Bramą Lwów. Jest ona jedną z ośmiu bram Starego Miasta Jerozolimy i prowadzi do dzielnicy muzułmańskiej. Według oficjalnego stanowiska izraelskiej policji, funkcjonariusze stojący przy bramie zaobserwowali u Palestyńczyka podejrzany przedmiot przypominający broń. 32-latek miał nie zareagować na polecenie zatrzymania się, po czym zaczął uciekać. Pościg zakończył się w ślepej uliczce, gdzie policja graniczna otworzyła ogień w stronę podejrzanego. Oddano 7-8 strzałów. W konsekwencji Palestyńczyk zginął, a jego broni nie odnaleziono. 32-latek okazał się być studentem ze zdiagnozowanym autyzmem.

W piątek 41-letni Fadi Samara został zabity przez izraelskie siły bezpieczeństwa podczas jazdy przez Nabi Saleh, wioskę w Ramallah. Oficerowie twierdzili, że Samara próbował staranować ich pozycję za pomocą swojego samochodu. Według relacji naocznych świadków  i palestyńskich mediów 41-latek stracił kontrolę nad swoim pojazdem.

Zobacz także: “Dla wiedzy o Żydach, zawartej w tej książce, warto ją nabyć”

Dr Ashrawi porównuje ostatnie zabójstwa do egzekucji

Przedstawicielka OWP porównała ostatnie przypadki zabójstw do zabójstw w stylu „egzekucyjnym”. Od stycznia tego roku miało miejsce już 21 podobnych przypadków przemocy względem obywateli palestyńskich ze strony izraelskich sił bezpieczeństwa.

Według dr Ashrawi wzrost przemocy zbiega się z izraelskimi planami formalnej aneksji części Zachodniego Brzegu Jordanu „co jest już ostatecznym aktem zawłaszczenia ziemi i masowego przesiedlenia w kolonialnym projekcie Izraela”.

„Morderstwa, zawłaszczanie ziemi, wyburzenia domów i inne akty przemocy strukturalnej są coraz częstsze” – powiedziała Ashrawi w swoim oświadczeniu. „Izrael będzie nadal działał w ten nieuczciwy sposób, z absolutnym lekceważeniem prawa międzynarodowego i życia Palestyńczyków, dopóki będzie chroniony przed odpowiedzialnością prawną i polityczną”.

JPOST

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY