Urząd Lotnictwa Cywilnego: Nowe zasady bezpieczeństwa dla pasażerów lotów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
lotnisko, samolot

/ Źródło: pixabay.com

W piątek 29 maja Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał informację o wprowadzeniu nowych zasad obowiązujących podróżnych podczas pobytu na lotnisku i w samolocie. Wśród nich obowiązek noszenia maseczek oraz oświadczenie pasażerów o własnym stanie zdrowia.

Zasady będą obowiązywały jednakowo w Polsce oraz  innych krajach europejskich. Określono je zgodnie z wytycznymi Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz ULC.

Oświadczenie o własnym stanie zdrowia

Zgodnie z nowymi zasadami wstęp do terminala będą mieć jedynie pasażerowie z biletami, jednak zachęca się do odprawy on-line. Natomiast przy wejściu do terminali mają odbywać się pomiary temperatury. Na lotniskach obowiązywać będą maseczki ochronne oraz dystans społeczny 1,5 metra pomiędzy innymi pasażerami. Z miejsc takich jak plac zabaw, czy palarnia będzie można korzystać w ograniczonym stopniu. Co istotne, przed odlotem pasażer będzie musiał wypełnić oświadczenie o własnym stanie zdrowia.

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował również, że pasażerowie będą mieli dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz automatów z maseczkami. Ponadto w punktach informacji, odprawy i kontroli paszportowej pojawią się ekrany ochronne dla wzajemnego bezpieczeństwa. Również pracownicy otrzymają wyposażenie w sprzęt ochronny, a terminale lotnicze będą podlegać dezynfekcji.

W samolotach także szykują się zmiany. Serwis pokładowy ulegnie ograniczeniu, aby zminimalizować bezpośredni kontakt z załogą. Wszelkie artykuły spożywcze będzie można nabyć w osobnych opakowaniach. Każdy pasażer będzie dodatkowo zobligowany, aby wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego. Zaleca się, aby pasażerowie zabierali mniejszy bagaż podręczny.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Samson przekonuje:”-Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie, podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji.”

ŹRÓDŁO: PAP

Zobacz także: Wybory jednak po 6 sierpnia? Kamiński: „Zgodzili się na to wszyscy liderzy opozycji”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY