[PILNE] Rząd zapowiedział zniesienie obowiązku noszenia maseczek, brak limitów w kościołach i legalne zgromadzenia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zniesienie obowiązku noszenia maseczek zasłaniających usta i nos w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany zostanie “dystans społeczny”. Zmiany mają nastąpić 30 maja.

Premier ogłosił na konferencji prasowej w środę, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, “od najbliższej soboty, od 30 maja sporo się zmienia”.

Poluzowane zostaną zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. “Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek” – poinformował premier.

Jak zaznaczył, “zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład w restauracji, zakładzie fryzjerskim czy innym usługowym”.

– Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu – to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni sklepu – zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii.

Zdrowy rozsądek ponad wszystko

– Jeżeli chodzi o kult religijny – już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego – powiedział Morawiecki. Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach lub w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

– Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób – oświadczył szef rządu na środowej konferencji prasowej. – Ta liczba jest przedyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami – zaznaczył. Wesela w takiej liczbie będą mogły odbywać się od 6 czerwca.

– Te zgromadzenia, bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa – podkreślił Morawiecki. Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

– Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane – zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej podał, że “instytucje kultury, jak kina, teatry, filharmonie i inne, a także obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness oraz solaria i salony masażu, te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych, sanitarnych”.

Poinformował, że “wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby”. – Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń – mówił.

“Przyrosty bezrobocia były mniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać”

Szef rządu na konferencji prasowej nawiązał do sytuacji na rynku pracy. Przypomniał, że mija miesiąc od wdrożenia tarczy finansowej oraz dwa miesiące od uruchomienia tarczy antykryzysowej.

Premier poinformował, że dzięki temu wsparciu udało się uratować ponad 4 mln miejsc pracy. Dodał, że na ten cel przeznaczono 40 mld zł. – To bardzo sprawne działanie uratowało miliony miejsc pracy. To spowodowało, że i w kwietniu, i w maju przyrosty bezrobocia były mniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać – powiedział premier.

Źródło: polskieradio24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY