REKLAMA

Zielone światło od NASA. Już w środę start pierwszej misji załogowej statkiem Dragon

REKLAMA

Na ten moment Amerykanie oraz wielbiciele firmy SpaceX czekają od wielu lat. Marzenie Stanów Zjednoczonych o samodzielnym powrocie swoich astronautów za pomocą własnego statku i rakiety ma się ziścić już w tą środę. Start statku kosmicznego z dwójką astronautów pierwotnie zaplanowany jest na 27. maja na godz. 22:33 czasu polskiego.

Po blisko 10 latach amerykańscy astronauci polecą znów za pomocą rodzimego statku kosmicznego z własnej ziemi, jak podkreśla to administrator NASA Jim Bridenstein. Start załogowego Dragona zaplanowano na najbliższą środę tj. 27. maja 2020 r. na godzinę 22:33 polskiego czasu. Przed laty SpaceX wykupiło do tego celu miejsce na platformie 39A na Przylądku Canaveral, na Florydzie, gdzie niegdyś odbywały się sławne już starty rakiet Saturn-V wynoszących ludzi na Księżyc oraz stało się też miejscem startów potężnych wahadłowców kosmicznych.

Zobacz także: Andrzej Duda o radiowej Trójce: Ta sytuacja jest żenująca

Dwójka astronautów Bob Behnken oraz Douglas Hurley już od ponad dwóch miesięcy przebywają na kwarantannie, lecz w związku z epidemią koronawirusa podjęci zostali jeszcze większym restrykcjom niż ma to miejsce przy rutynowym przygotowaniu wysłania ludzi w kosmos. Dwukrotnie też zostali przebadani testami na COVID-19, nie wykluczone, że przed samym startem również zostaną zbadani.

Dobra pogoda gwarantem sukcesu

Potężna rakieta jaką jest Falcon-9 wystartuje w planowym terminie o ile na całej jej linii lotu będą istnieć odpowiednie warunki pogodowe. Jest to o tyle ważne, aby na Oceanie Spokojnym panowały względnie przyjazne warunki dla ewentualnej ekipy ratowniczej i dla samej kapsuły.

Jednakże z dotychczasowych informacji meteorologicznych nie zapowiadają się one wyśmienicie w dniu startu. Należy więc przygotować się w odpowiednią cierpliwość, zwłaszcza że firma SpaceX jest znana z przesuwania startów ze względu na złą pogodę w pierwotnym terminie czy drobne usterki. Tutaj środki bezpieczeństwa stoją na najwyższym poziomie i są bardzo rygorystycznie obserwowane przez samą NASA.

SpaceX zapewni loty także astronautom spoza USA. Musk zapowiedział też wprowadzenie komercyjnych lotów w kosmos. Pierwsza prywatna trzyosobowa misja planowana jest na drugą połowę 2021 roku, a ceny biletów mają kosztować nawet dziesiątki milionów dolarów.

Focus/Komputer Świat

REKLAMA

Komentarze