Benjamin Netajahu, niedawno zaprzysiężony na kolejną kadencję na stanowisku Premiera Izraela jest oskarżony o defraudację pieniędzy oraz korupcję. Grozi mu za to ponad 10 lat więzienia. Proces sądowy został zawieszony do czasu przeanalizowania przez biegłych materiałów dowodowych.
Dziś rozpoczął się proces sądowy nad oskarżonym o korupcję i defraudację pieniędzy Premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Sędzia po godzinnym przesłuchaniu jednego z najważniejszych polityków na Bliskim Wschodzie postanowił odroczyć dalsze przesłuchiwanie na czas analizy materiałów dowodowych. Prokuratorzy domagają się szybkiego przesłuchania świadków z kolei obrońcy oskarżonego o kilka miesięcy analizy głosów oskarżycieli. Sąd nie podał ostatecznie terminu kolejnej rozprawy.
Zobacz także: Dziś w Polsce 3 zgony z powodu koronawirusa. Najmniej od dwóch miesięcy
Nie pierwszy taki przypadek
W historii Izraela jest to nie pierwszy taki przypadek, gdzie najważniejsze osoby w państwie stanęły przed obliczem sądu. W niedalekiej przeszłości do więzienia trafił były premier Ehud Olmert również skazany za korupcję. Za kraty więzienne trafił w 2015 roku po trwającym kilka lat procesie. Na wolność wyszedł w 2017 roku i obecnie zajmuje się biznesem produkującym materiały budowlane.
Natomiast w 2011 roku do więzienia za gwałt na kilku kobietach trafił Prezydent Izraela w latach 2000-2007 Mosze Kacaw. Wyszedł po pięciu latach odsiadki.
Najmłodszy i najdłużej panujący Premier
Benjamin Netanjahu po raz pierwszy został Premierem Izraela w 1996 roku i pełnił ten urząd przez 3 lata. Obejmując stanowisko miał 47 lat co czyniło go najmłodszym Premierem w historii młodego państwa. Po dekadzie oczekiwania znów stanął na czele rządu przewodząc partii Likud. Od 2009 roku nieustannie pełni to stanowisko stając się również najdłużej panującym Prezesem Rady Ministrów rządząc łącznie blisko 15 lat.
Obecnie ciążą na nim trzy oskarżenia. Pierwsza sprawa dotyczy przychylnych zmian w prawie na których zyskała firma telekomunikacyjna Bezek. Dzięki tym zmianom przedsiębiorstwo zyskało dodatkowe 500 milionów dolarów. W tym przypadku Premier został oskarżony o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania.
W kolejnej sprawie również został oskarżony o defraudacje i nadużycie zaufania. Prokuratura twierdzi, że Netanjahu wraz z żoną Sarą przyjął nielegalnie prezenty na kwotę 200 tysięcy dolarów. Tutaj oskarżony otwarcie przyznaje się do przyjmowania podarunków, broniąc się tym, że nie jest to niezgodne z prawem jeżeli pochodzą one od przyjaciół.
Trzeci akt oskarżenia odnosi się do izraelskiego dziennika “Achronot” i portalu “Ynet”. Tutaj Premier Izraela proponował za korzystne przedstawianie jego urzędowania wykończenie konkurencyjnej gazety “Israel Hajom”.
Według izraelskiego prawa oskarżony szef rządu musi zrezygnować jedynie wtedy, gdy zostanie skazany, a wyrok będzie podtrzymany w procesie odwoławczym, który może ciągnąć się latami.
tvn24