Węgry: Powstaje specjalny program dla bezrobotnych. Orban zaciągnie ich do wojska

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Minister obrony narodowej Tibor Benkoe, w czwartkowej rozmowie dla Radia Kossuth poinformował, że węgierskie siły zbrojne uruchomią specjalną, ochotniczą rezerwową służbę wojskową dla osób, które straciły zatrudnienie w wyniku pandemii COVID-19.

Od 1 lipca, bezrobotni w wieku od 18 do 50 lat mogą zgłaszać się na służbę, która potrwa pół roku. Czeka na nich 25 punktów werbunkowych w całym kraju. Ochotnicy zostaną poddani badaniom lekarskim, jednak wymagania zdrowotne mają być niższe niż zazwyczaj.

Żołnierze, podczas pełnienia służby, otrzymywać będą miesięczne wynagrodzenie w wysokości 161 tys. forintów (ok. 2100 złotych) brutto, a ponadto opłatę rekrutacyjną oraz wyżywienie. Na szkolenie, składające się z części ogólnej, strzelania oraz części specjalistycznej, wojskowi mają dojeżdżać z domów. Armia pokryje koszty transportu, a także zapewni umundurowanie i opiekę zdrowotną. Z uwagi na szczególną formę zatrudnienia, siły zbrojne zrezygnują z obowiązkowego czasu trwania kontraktu. Będzie można także w każdej chwili rozwiązać go za zgodą stron.

Wojsko receptą na kryzys

Minister podkreślił, że Węgry potrzebują jak największej liczby żołnierzy, zarówno zawodowych, jak i rezerwistów. Oprócz wzmacniania bezpieczeństwa narodowego, w zwiększaniu stanu osobowego armii dużą rolę odgrywa również aspekt społeczno-gospodarczy. W ostatnich dwóch miesiącach, w kraju znacząco wzrosło zainteresowanie służbą wojskową. Przede wszystkim, ma to związek z problemami ekonomicznymi, jakie pojawiły się wraz z pandemią koronawirusa. W marcu, zatrudnienie na Węgrzech straciło 56 tysięcy osób. Priorytetem rządu Viktora Orbana jest ochrona miejsc pracy, stąd też decyzja o wykorzystaniu do walki z bezrobociem wojska. Dziennikowi Magyar Nemzet, Benkoe powiedział, że w tym roku siły zbrojne są w stanie przyjąć w swoje szeregi 800 osób. Łącznie, z tej formy pomocy skorzystać może nawet 3000 bezrobotnych.

Źródło: Defence24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY