REKLAMA

Powstanie „Europejski Plan Marshalla”? Jest projekt odbudowy Unii po pandemii

REKLAMA

27 maja Komisja Europejska przedstawi program wsparcia dla państw członkowskich Unii Europejskiej szczególnie dotkniętych skutkami pandemii. Wśród nich znalazł się projekt Angeli Merkel i Emmanuela Macrona, w którym proponują 500 mld. euro na walkę z kryzysem.

Ze względu na opóźnienie Unii Europejskiej w przyjęciu siedmioletniego budżetu na lata 2021-2027, pierwsze negocjacje ruszyły w lutym tego roku. Zakończyły się jednak fiaskiem przez unijne spory związane z funduszami. Jednakże, w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią, na szczycie UE 18-19 maja podjęto konsultacje w sprawie programu pomocowego dla państw doświadczonych epidemią. Państwa członkowskie są zgodne również co do konieczności przeprowadzenia reformy unijnych finansów.

Konieczna reforma unjnych finansów

O tym, jak powinno wyglądać wsparcie finansowe dla państw członkowskich, wciąż pozostaje kwestią sporną. Polska jest jednym z krajów, wg których pomoc unijna powinna mieć formę bezzwrotnych dotacji. Nie brakuje jednak głosów o udzieleniu wsparcia w formie pożyczek.

Jednym z pomysłów jest przeznaczenie przez Unię 500 mld. euro dla regionów najbardziej dotkniętych kryzysem pandemicznym. Zaproponowany został przez Francję i Niemcy – Angelę Merkel i Emmanuela Macrona. Pozyskanie takiej kwoty polegać ma na emitacji euroobligacji przez Unię oraz przekazanie jej krajom członkowskim w ramach bezzwrotnych dotacji.  Kwota ta byłaby rozliczana w ramach istniejących programów budżetowych, pod kontrolą Komisji Europejskiej. Francja i Niemcy proponują także m.in. wypracowanie własnej „strategii zdrowotnej” przez Unię, uniezależnienie gospodarki od dostaw z Chin oraz realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt niemiecko- francuski budzi jednak kontrowersje wśród krajów członkowskich. Brak poparcia wyraziły już kraje  ” oszczędnej czwórki” ( Holandia, Szwecja, Dania i Austria), które dostrzegają priorytet finansowy w ekologii i technologii.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przed szczytem UE 18-19 maja podkreślał znaczenie unijnej solidarności.  Na Twitterze zamieścił wpis, w którym wezwał ” wszystkie 27 państw członkowskich do pracy w duchu kompromisu, jak tylko Komisja Europejska przedstawi swój nowy projekt. ” Jak przekonywał:”- Odrodzenie i transformacja naszych gospodarek dotkniętych pandemią COVID- 19 są kluczowe.”


ŹRÓDŁO: OKO.PRESS/TWITTER

Zobacz także: USA wyjdą z traktatu o otwartych przestworzach

REKLAMA

Komentarze