Powstanie “Europejski Plan Marshalla”? Jest projekt odbudowy Unii po pandemii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
UE

27 maja Komisja Europejska przedstawi program wsparcia dla państw członkowskich Unii Europejskiej szczególnie dotkniętych skutkami pandemii. Wśród nich znalazł się projekt Angeli Merkel i Emmanuela Macrona, w którym proponują 500 mld. euro na walkę z kryzysem.

Ze względu na opóźnienie Unii Europejskiej w przyjęciu siedmioletniego budżetu na lata 2021-2027, pierwsze negocjacje ruszyły w lutym tego roku. Zakończyły się jednak fiaskiem przez unijne spory związane z funduszami. Jednakże, w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią, na szczycie UE 18-19 maja podjęto konsultacje w sprawie programu pomocowego dla państw doświadczonych epidemią. Państwa członkowskie są zgodne również co do konieczności przeprowadzenia reformy unijnych finansów.

Konieczna reforma unjnych finansów

O tym, jak powinno wyglądać wsparcie finansowe dla państw członkowskich, wciąż pozostaje kwestią sporną. Polska jest jednym z krajów, wg których pomoc unijna powinna mieć formę bezzwrotnych dotacji. Nie brakuje jednak głosów o udzieleniu wsparcia w formie pożyczek.

Jednym z pomysłów jest przeznaczenie przez Unię 500 mld. euro dla regionów najbardziej dotkniętych kryzysem pandemicznym. Zaproponowany został przez Francję i Niemcy – Angelę Merkel i Emmanuela Macrona. Pozyskanie takiej kwoty polegać ma na emitacji euroobligacji przez Unię oraz przekazanie jej krajom członkowskim w ramach bezzwrotnych dotacji.  Kwota ta byłaby rozliczana w ramach istniejących programów budżetowych, pod kontrolą Komisji Europejskiej. Francja i Niemcy proponują także m.in. wypracowanie własnej “strategii zdrowotnej” przez Unię, uniezależnienie gospodarki od dostaw z Chin oraz realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt niemiecko- francuski budzi jednak kontrowersje wśród krajów członkowskich. Brak poparcia wyraziły już kraje  ” oszczędnej czwórki” ( Holandia, Szwecja, Dania i Austria), które dostrzegają priorytet finansowy w ekologii i technologii.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przed szczytem UE 18-19 maja podkreślał znaczenie unijnej solidarności.  Na Twitterze zamieścił wpis, w którym wezwał ” wszystkie 27 państw członkowskich do pracy w duchu kompromisu, jak tylko Komisja Europejska przedstawi swój nowy projekt. ” Jak przekonywał:”- Odrodzenie i transformacja naszych gospodarek dotkniętych pandemią COVID- 19 są kluczowe.”


ŹRÓDŁO: OKO.PRESS/TWITTER

Zobacz także: USA wyjdą z traktatu o otwartych przestworzach

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY