Komendant Główny wysłał list do policjantów: „Stoję z Wami w jednym szeregu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia.org

„W związku z coraz częściej pojawiającymi się atakami hejtu wobec nas policjantów i pracowników cywilnych Policji oraz naszych rodzin zapewniam, że stoję z Wami w jednym szeregu, broniłem i zawsze będę bronił godności i dobrego imienia Policji oraz jej funkcjonariuszy i pracowników, a także zrobię wszystko by osoby, które kierują pod Waszym adresem groźby lub dopuszczają się bezpośrednich ataków, poniosły prawem przewidzianą odpowiedzialność” – komunikuje swoim funkcjonariuszom gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Opublikowany 21 maja list jest już drugim w ostatnim czasie oficjalnym stanowiskiem formacji wobec nasilonych ataków społecznych i politycznych względem mundurowych. Przed paroma tygodniami równie zdecydowane stanowisko przedstawił insp. Mariusz Ciarka – rzecznik prasowy KG Policji.

Gen. insp. Szymczyk odniósł się również do interwencji podejmowanych przez policjantów. „Wiem, że czasem musieliśmy pokazać stanowcze działanie Policji. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze respektowanie prawa spotykało się i spotyka ze zrozumieniem ze strony wszystkich obywateli. Jednak jako formacja, wszystkich musimy traktować jednakowo, niezależnie od wyznawanych poglądów, sympatii politycznych, statusu społecznego, czy środowisk. Policja nie ma celów politycznych. Pomagamy i chronimy nawet wtedy, gdy inni próbują to dyskredytować lub przypisywać nam złe intencje”.

Zobacz także: Tysiące policjantów z psami i na koniach “broni” Fatimy przed pielgrzymami

Komendant Główny Policji podkreślił, że wysoce ocenia dotychczasowe działania formacji, zapewniając, że każdemu atakowi w stronę funkcjonariuszy przygląda się znaczniej szerzej, niż tylko to co pojawia się w sieci. „Zdaję sobie sprawę, że osoby, które zamieszczają te treści, wybierają zwykle jedynie wygodny dla siebie fragment. Jednak po zapoznaniu się z całym materiałem, zazwyczaj okazuje się, że nasza reakcja była adekwatna do zaistniałej sytuacji, a policjanci działali zgodnie z prawem” – pisze komendant.

W obronie policjantów staje minister

W tym samym dniu oficjalne stanowisko w kwestii działań Policji wystosował również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. „W ostatnich dniach obserwuję narastającą kampanię oszczerstw i pomówień kierowanych pod adresem Policji w związku z działaniami podejmowanymi w ubiegły weekend w Warszawie. Szczególnie bulwersujące jest to, że do ataków prowadzonych głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych dołączają również politycy i inni użytkownicy życia politycznego” – pisze Kamiński.

Dalej dodaje: „Zapewniam, jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, że w sytuacji, kiedy podejmujące zdecydowane interwencje w imię interesu obywateli, stoi za Wami całe Państwo”.

Minister przekonuje w oświadczeniu, że nie będzie godził się na oskarżenia motywowane politycznie, które mają na celu naruszyć dobre imię Policji i podważyć do niej społeczne zaufanie.

„Możecie być pewni, że będę dążył do tego aby osoby, które kierują pod Waszym adresem groźby lub dopuszczają się bezpośrednich ataków, poniosły prawem przewidzianą odpowiedzialność. W chwili obecnej trwają prace rządu zwiększające ochronę prawną policjantów, podniesienia kar za czynna napaść, naruszenie nietykalności oraz znieważenia funkcjonariusza na służbie” – pisze minister.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY