Trzaskowski uderza w rząd. Zaproponował „Białą księgę epidemii COVID-19”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem RP, jedną z jego pierwszych decyzji będzie przygotowanie “białej księgi epidemii COVID-19”. Zarzucił przy tym rządzącym lekceważenie ekspertów ws. koronawirusa oraz podejmowanie nieracjonalnych decyzji.

Kandydat KO na swojej konferencji prasowej stwierdził, że rząd nie radzi sobie z epidemią COVID-19.

“Zostawił bardzo wielu ludzi samym sobie i właśnie dlatego, że tak wygląda dzisiejsza sytuacja, jestem absolutnie przekonany, że prezydent RP powinien w takich sytuacjach interweniować, powinien spełniać aktywną rolę, nie może być tylko niemym obserwatorem wydarzeń” – przekonywał kandydat na prezydenta.

Prezydent Warszawy zapewniał, że od wybuchu epidemii współpracował z rządem. Ocenił, że decyzje, które rząd podejmuje, nie do końca są racjonalne. “Nie reaguje na nasze ostrzeżenia, nie koordynuje swoich działań z samorządami, które najlepiej wiedzą jak opiekować się ludźmi” – mówił.

Zaznaczył, że samorządowcy już na początku epidemii sygnalizowali rządowi możliwe problemy w domach pomocy społecznej, a eksperci – problemy w kopalniach. “Niestety rząd nie był do tego przygotowany. Były wprowadzane przeróżnego rodzaju obostrzenia i ja rząd oczywiście popierałem w tych decyzjach, ale powstaje pytanie, czy były to decyzje na pewno racjonalne, że najpierw otwierano parki, po to, żeby zaraz je zamknąć. Mówiono o tym, że nie trzeba nosić masek, po to, żeby później nakazać nam noszenie tychże masek codziennie poza domem” – powiedział prezydent stolicy.

Jak zauważył również, rząd podejmował decyzje o tym, żeby otwierać przedszkola, żłobki i obiekty sportowe, “przepychając” przy tym całą odpowiedzialność na samorządy, a jednocześnie utrzymywał restrykcje dotyczące komunikacji miejskiej. “To nie było dobrze skoordynowane, ludzie często zostali pozostawieni samym sobie” – stwierdził Trzaskowski.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że na jesieni w Polsce może wystąpić druga fala epidemii. Dlatego – jak zapowiedział – jedną z jego pierwszych decyzji, jako prezydenta RP, będzie przygotowanie “białej księgi epidemii COVID”. Dokument miałaby przygotować niezależna firma audytorska i eksperci. “Tak, żebyśmy wyciągnęli wnioski z tego, co robił rząd, ale również z tego, co robiły samorządy i żebyśmy byli przygotowani na ewentualny nawrót epidemii. Nie możemy sobie już pozwolić na to, żeby ludzie zostawieni byli samym sobie (…), żeby nasze bezpieczeństwo i zdrowie było narażane na szwank” – podkreślił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Zbiórka podpisów w swoim czasie

“Zbiórka podpisów pod moją kandydaturą rozpocznie się wraz ze startem kampanii wyborczej; zbierzemy je bardzo szybko, bo widzimy, jak Polacy chcą iść głosować, jak wielka energia im towarzyszy” – powiedział Trzaskowski.

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Ustawa jest teraz w Senacie, który ma 30 dni na jej procedowanie. Prawdopodobnie, jak dowiedziała się PAP, zajmie się nią na posiedzeniu zaplanowanym na 27 i 28 maja.

źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY