Szwecja zabija emerytów! Zamiast leczenia COVID-19 dostają morfinę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak podaje szwedzki dziennik „Dagens Nyheter” wielu seniorom w domach opieki zamiast leczenia Covid-19 podawana jest m.in. morfina, która hamuje oddychanie.

Według profesora geriatrii Yngve Gustafsona, podstawowe leczenie w przypadku koronawirusa powinno polegać na przyjmowaniu kroplówek z substancjami odżywczymi, podawaniu pacjentom leków tlenu, antybiotyków oraz leków przeciwzakrzepowych. Zapobiegałoby to wtórnemu, bakteryjnemu zapaleniu płuc. Zamiast tego wielu osobom starszym z zapaleniem płuc podaje się morfinę oraz midazolam (lek psychotropowy), które znacznie utrudniają oddychanie. „To jest aktywna eutanazja, jeśli nie coś gorszego” – twierdzi Gustafson.

Opinię eksperta ds. geriatrii potwierdza w “Dagens Nyheter” pragnący zachować anonimowość lekarz ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Sztokholmie. Opisuje on, że “paliatywny koktajl” jest stosowany na dużą skalę z Covid-19 w szpitalach i domach opieki. To jest delikatny temat, nie rozmawiamy o tym z kolegami. Teraz widzę, że coraz częściej stosuje się eutanazję pod pozorem opieki paliatywnej” twierdzi rozmówca gazety.

Według lekarza “paliatywny koktajl” standardowo składa się ze wspomnianej wcześniej morfiny, midazolamu oraz przeciwpsychotycznego haldolu. Podawanie tych środków uwzględnione jest w zaleceniach Zarządu ds. Opieki Zdrowotnej i Pomocy Społecznej dotyczących postępowania z pacjentami w zaawansowanym wieku.

“Aspekty etyczne nie są podnoszone”

“Wielu pacjentów z Covid-19 jest leczonych w sposób, jak w przypadku ludzi z nieuleczalnym rakiem, którym pozostało niewiele życia. Gdy jest stosowany u pacjentów z niedoborem tlenu, zdecydowanie przyspiesza ich śmierć. Krewni często nic o tym nie wiedzą, gdyż obowiązuje zakaz odwiedzin. Aspekty etyczne nie są podnoszone, ale uważam, że jest to nielegalne i że niektórzy z tych pacjentów mogliby przeżyć, gdyby zastosowano u nich tlenoterapię” – twierdzi lekarz.


Jak dodaje Gustafson, odsetek seniorów, którzy leczeni są na oddziałach intensywnej terapii przy pomocy respiratorów jest niższy, choć osoby w podeszłym wieku są najbardziej dotknięte koronawirusem. Ponadto grupa ta jest nadreprezentowana w statystykach dotyczących zgonów. “To pokazuje, że zdecydowaliśmy się zrezygnować ze starszych osób, które miałyby szansę na przeżycie” – podkreśla profesor.

Według statystyk w Szwecji połowa wszystkich zmarłych w związku z koronawirusem mających więcej niż 70 lat, mieszkała w domach opieki dla osób starszych.

źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY