Roszady w służbach specjalnych. Zmiany w CBA i ABW

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
ABW

/ abw.gov.pl

Premier Morawiecki powołał nowego Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest nim płk. Andrzej Stróżny, dotychczasowy p.o. Szefa CBA. Jednocześnie Prezes Rady Ministrów dokonał powołania na dwa inne stanowiska. Zastępcą Szefa CBA został Daniel Karpeta, a Zastępcą Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Bartosz Jarmuszkiewicz.

Jak informuje Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych: Nowy Szef CBA Andrzej Stróżny to doświadczony funkcjonariusz służb specjalnych i mundurowych z wieloletnim stażem. Jest absolwentem prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1992 r. służył w Policji, gdzie m.in. pełnił funkcje kierownicze w wydziale do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu, w tym w pionie zabójstw.

Od 2006 r. pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie kierował Departamentami: Postępowań Karnych, Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej oraz Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. W latach 2008-2015 pracował jako ekspert w pionie zwalczania terroryzmu oraz pionie kontrwywiadu. W grudniu 2015 r. objął stanowisko dyrektora Delegatury ABW w Katowicach. Służbę w ABW zakończył w stopniu pułkownika. W czasie pełnienia służby był wielokrotnie nagradzany państwowymi odznaczeniami. Od lutego 2020 r. sprawował funkcję p.o. Szefa CBA.

Daniel Karpeta, nowo powołany Zastępca Szefa CBA, ukończył prawo oraz studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie bezpieczeństwem ekonomicznym państwa. Od 2007 r. jest funkcjonariuszem CBA. W Biurze pełnił szereg funkcji, w tym funkcje kierownicze. Ostatnio kierował Departamentem Operacyjno-Śledczym. W kierownictwie CBA Daniel Karpeta zastąpił odwołanego przez Pana Premiera Grzegorza Ocieczka.

Powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko Zastępcy Szefa ABW płk Bartosz Jarmuszkiewicz służbę w ABW pełni od 2002 r., wcześniej – od 1997 r. – służył w Urzędzie Ochrony Państwa. W latach 2015-2020 sprawował m.in. funkcje kierownicze. W przeszłości był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie”.

Ostrzeżenia służb wobec przeciwników szczepień na COVID-19?

Poczynania służb siłowych w ostatnim czasie budzą zainteresowanie. Niepokojące sygnały zaczęły płynąć ze strony Rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Stanisław Żaryn, przed tygodniem, w trzech tweetach odniósł się w potępiającym tonie do wpisu podważającego zasadność szczepień na COVID-19, który został umieszczony na portalu Prawy.pl. Wcześniej w podobnej sprawie upomniany został lewicowy portal strajk.eu oraz telewizja wrealu24 za wywiad z Edytą Górniak, która jednoznacznie sprzeciwia się przymusowym szczepieniom.

Dr Michał Krajski z portalu Prawy.pl na antenie Mediów Narodowych przekonywał, że mamy do czynienia z sytuacją, w której to nie rzecznik ministra zdrowia wypowiada się w temacie szczepień, lecz nie związana z medycyną twarz struktur siłowych, która dodatkowo zarzuca sceptykom manipulacje i ingeruje w wolność słowa.

Odbieramy to jako pewną formę groźby […] to jest sygnał nie tylko dla nas, ale do całego środowiska dziennikarskiego <nie zajmujcie się tym tematem>” powiedział na antenie Mediów Narodowych dr Krajski.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY