Unijne szaleństwo! Dziś wchodzi w życie dyrektywa antymentolowa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Od dzisiaj koniec ze sprzedażą papierosów mentolowych i z kapsułą smakową. W życie wchodzi unijna dyrektywa wdrożona przez polski parlament jeszcze w ubiegłym roku. Polska była jednym z największych producentów tego typu papierosów, które spożywała znaczna ilość palaczy.

Dla blisko połowy palaczy papierosów zaszły dzisiaj zmiany. Od 20. maja jest koniec ze sprzedażą mentoli oraz papierosów z kapsułką smakową. Unijna dyrektywa przyjęta w zeszłym roku przez polski parlament dotknie od 40 do 48 procent ogółu palaczy, którzy lubowali się w takich wyrobach tytoniowych.

Zobacz także: W cieniu pandemii toczy się spór o wyspy na Pacyfiku

Polska stanowiła najwyższy odsetek w Europie produkujący oraz spożywający papierosy mentolowe. Ustępowała tylko Stanom Zjednoczonym. Unijny zakaz, który według autorów ma polepszyć życie mieszkańcom Europy uderzy w szczególności w polską gospodarkę tytoniową. Stanowimy pod tym względem trzecią siłę na świecie oraz drugą w Europie.

W naszym kraju ulokowanych jest 5 na 30 zakładów tytoniowych na Starym Kontynencie. Z tej racji do polskiego budżetu wpływa dzięki temu 26 mld złotych rocznie. Za samą sprzedaż papierosów mentolowych wpływało około 7-9 mld złotych.

Jak wynika z przeprowadzonych przez Polską Izbę Handlu 50 procent palaczy nie wie o nadchodzących zmianach. Natomiast 20 % z nich już zadeklarowało, że skłonna jest przerzucić swoje pieniądze na czarny rynek i tam kupować zakazane wyroby tytoniowe.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY