Jan Paweł II był wielkim przeciwnikiem aborcji. Jak bardzo zapominamy o istocie nauczania Papieża Polaka?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

/ fot. wikimedia commons

Dzisiaj przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Papież pielgrzym był jednym z najwybitniejszych Polaków w historii. Swoimi wypowiedziami wielokrotnie dawał impuls do działań zmierzających ku odzyskaniu wolności i wyzwolenia się spod jarzma komunizmu. Wielu z nas pamięta jego słynne słowa wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do naszego kraju w 1979 roku, Jan Paweł II podczas homilii mówił tak” Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież.Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi duch twój!, Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.

Święty Polak niezrozumiany

Co warte nadmienienia, nauka papieska nie odwoływała się tylko do kontekstów historycznych, politycznych czy ekumenicznych. W dzisiejszych czasach wielu lubi oceniać Jana Pawła II przez pryzmat kremówek, pielgrzymek czy jego poczucia humoru. Oczywiście wszystkie elementy tego wielkiego testamentu, który mimo trudności niósł ze sobą są niezwykle istotne. Niestety niektórzy politycy przywołują wyrażoną przez niego afirmacje dla procesów integracji Polski z państwami należącymi do Unii Europejskiej, zapominając, że lewicowo-liberalne hasła, także w ujęciu światopoglądowym nijak mają się do przekazu pobrzmiewającego z papieskich ust.

Oczywiście jednymi z unikowych cech długiego pontyfikatu Karola Wojtyły były z pewnością otwartość i chęć dialogu z ludźmi o różnorakich poglądach, doświadczeniach życiowych czy nawet wierze. Nie oznacza to jednak, iż powinniśmy wrzucić postać Jana Pawła II do zliberalizowanego nurtu dzisiejszej europejskiej agendy przesiąkniętej poprawnością polityczną. Papież Polak był w najistotniejszych kwestiach takich jak chociażby sprawa życia lub śmierci, bardzo pryncypialny. Hasła ze strony lewicowych działaczy, wedle których Jana Pawła II trzeba definiować poprzez aspekt walki o światowy pokój, tolerancje i zrozumienie są w pewnej mierze słuszne. Jeśli jednak przyjmiemy papieża za wzór cnót powinniśmy przytoczyć przy tej okazji kilka jego wypowiedzi kontrastujących mocno z obecnym przekazem niektórych osób, szerzej znanych w obrębie publicznym:

“Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”

“Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego postępek szczególnie poważny i godny potępienia”

“Ekskomunika obejmuje wszystkich, którzy dopuszczą się tego przestępstwa

To tylko kilka z najbardziej jaskrawych przykładów bezpośrednio uwidaczniających nam sposób myślenia Jana Pawła II o zbrodni aborcji. W dzisiejszych czasach walka o całkowity zakaz mordowania nienarodzonych mogłaby zostać przez niektórych polityków żywo powołujących się na słowa papieża uznana za akt” mowy nienawiści”.

Czy z okazji 100 rocznicy narodzin Jana Pawła II zmienimy niedoskonałą ustawę?

Od lat w polskiej politycy toczy się batalia w kontekście” kompromisu aborcyjnego”. Wiele stron rzeczonego konfliktu nie rozumie, że w tak fundamentalnej sprawie nie ma miejsca na jakąkolwiek polemikę. Złem jest już dialog w kwestii życia i śmierci. Miejmy nadzieję, iż ta rocznica poniesie wielki falę” obrońców wiary i moralności”, do zwycięstwa nad środowiskami idealnie wpisującymi się w definicję” cywilizacji śmierci”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY