Górnicy mają dość narażania ich przez rząd na utratę pracy: “Żądamy szybszych badań na koronawirusa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Górnicy nie kryją swojego oburzenia na praktyki rządu. Żądają całodobowej pracy laboratoriów. Oczekują cały tydzień na wyniki testów. W tym czasie skarżą się na brak pracy w kopalniach. Obawiają się utraty jedynego źródła zarobku. Skarżą się na wylewany w stronę ich rodzin hejt i ostracyzm społeczny.

Wolne Związki Zawodowe “Sierpień 80” żądają spełnienia przez rząd ich postulatów w związku z ciężką sytuacją na Śląsku. Górnicy w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego skarżą się na wydłużające się oczekiwanie na wyniki testów na SARS-COV-2. Powołują się na słowa rządu jakoby ten uważnie troszczył się o ich zdrowie – “Całe województwo śląskie i górnicy są w sposób szczególny otoczeni troską i wsparciem”.

“Wobec tej deklaracji (…) – potrzebne są nie tylko słowa, ale i czyny. Górnicy poddawani są wymazom dwukrotnie, a czas oczekiwania na wyniki jest kilkudniowy, co powoduje wyjęcie ich z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego na okres około dwóch tygodni, a także wzrost obaw o swoje zdrowie i życie” – informuje związek zawodowy.

Zobacz także: Znamy zarobki szefostwa TVP. Chodzi o OLBRZYMIE kwoty

Górnicy skarżą się na wylewającą się falę hejtu i ostracyzmu społecznego na ich rodziny. Winą za ten stan rzeczy obarczają ministra Szumowskiego, który w dość negatywny sposób odnosił się do sytuacji na Śląsku – “Sytuacji nie poprawiają również wypowiedzi medialne ministra zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego nacechowane negatywnie wobec Górnego Śląska i grupy zawodowej górników z kopalń węgla kamiennego” – podkreślają w nadesłanym liście.

Żądają oni od resortu zdrowia rozciągnięcia czasu pracy laboratoriów na całodobowy. Zaznaczają, że górnicy oczekują tydzień na wyniki testów na obecność koronawirusa – “Wnosimy o zobligowanie ich do szybszego przekazywania wyników badań i wsparcia tychże jednostek tak, aby wykonywały swoją pracę sprawnie, całodobowo i przez cały tydzień”.

Na Śląsku liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 1400 osób pracujących w górnictwie. Od środy potwierdzono 200 kolejnych przypadków w dwóch z trzech spółek węglowych.

wp

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY