Kanadyjscy naukowcy: Temperatura nie wpływa na szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Screen z CGTN / YouTube

W czasopiśmie naukowym „Canadian Medical Association Journal” opublikowano wyniki badań, w których wykazano, że temperatura i szerokość geograficzna nie wpływają na szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Skuteczne w walce z nim okazało się natomiast zamknięcie placówek edukacyjnych i inne ograniczenia.

Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali 144 obszary geograficzne – Australię, Kanadę, Stany Zjednoczone, a także wiele innych krajów świata. Z badań wyłączono jedynie Chiny, Iran, Koreę Południową i Włochy. Zdecydowano się na taki krok, ponieważ w krajach tych epidemia już zanikała (Chiny i Korea), czy też znajdowała się właśnie w punkcie szczytowym. Chcąc oszacować rozmiary epidemii w poszczególnych państwach, Kanadyjczycy oszacowali ilość przypadków koronawirusa 20 marca 2020 roku, następnie porównując otrzymane wyniki z tymi, uzyskanymi 27 marca tego samego roku. Następnie ustalono korelację pomiędzy ilością zachorowań a klimatem, w jakim leżą badane państwa, a także przypadkami zamknięcia szkół, ograniczenia imprez masowych, a nawet średniego dystansu pomiędzy osobami w badanych społeczeństwach, w dniach pomiędzy 7 a 13 marca 2020 roku. Badania wykazały, że związek pomiędzy wielkością epidemii COViD-19 a klimatem jest praktycznie niezauważalny.

Naukowe usankcjonowanie izolacji?

Wstępne badania zakładały istnienie silnych zależności pomiędzy temperaturą otoczenia, a szybkością rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówi dr Peter Juni  z Uniwersytetu w Toronto i St. Michael’s Hospital tym samym mieście. – Potem powtórzyliśmy badania w znacznie bardziej rygorystycznych warunkach. Okazało się, że oczekiwane zależności nie występują.

Dr Juni podkreślił, że o wiele bardziej skuteczne okazały się działania władz w zakresie zdrowia publicznego, takie jak zamykanie szkół, odwoływanie zgromadzeń masowych, czy też „zwiększanie dystansu społecznego” (cokolwiek to znaczy – przyp. Red.). – Badania mają znaczenie natychmiastowe. Wiele prowincji kanadyjskich rozważa znaczne złagodzenie restrykcji. Wyniki naszych eksperymentów podpowiadają jednak, że jest to zła droga, bo to właśnie ograniczenia społeczne powodują spadek szybkości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Współautorka badań, dr Dionne Gesink, epidemiolog z Dalla Lana School of Public Health dodaje: – Lato nie sprawi, że epidemia minie.

Badania pokazały, co tak naprawdę wpływa na ograniczenie zasięgu oddziaływania COViD-19. Kanadyjscy naukowcy nic nie wspominają jednak o społecznych i psychologicznych skutkach tak długiej izolacji. Te, jak wiadomo, są ogromne.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY