Zalewski o klasycznym wychowaniu i szlachetności. “Dziś widzę odejście od tego tematu” [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Gościem kolejnej poniedziałkowej Rozmowy Mediów Narodowych był Dariusz Zalewski, pedagog oraz autor książek o wychowaniu. W programie poruszono wątki związane ze szlachetnością, formowaniem cnót u dzieci oraz współczesną pedagogiką. Czy można odnaleźć w niej nurty klasycznego wychowania?

Szlachetność rozumiem tu jako nawiązanie do klasycznego wzorca wychowawczego, który znany jest od stuleci. Szlachetność polegała na tym, że człowiek był wyposażony w zestaw cnót. To sprawności moralne, które sprawiały, że jego natura była ukierunkowana na czynienie dobra – mówił Zalewski dodając, że tymi cnotami są przede wszystkim cnoty kardynalne.

Na pytanie red. Agnieszki Jarczyk, jak dzisiaj formować cnoty u dzieci, gość odpowiedział: – Cnoty należy formować w wymiarze naturalnym i nadprzyrodzonym. Ćwiczymy dane zachowania i powtarzamy je nabierając sprawności. Do tego dochodzi jeszcze łaska dana od Boga. Wspiera ona człowieka w dążeniu do doskonalenia się i usprawniania – wspomniał także dzieło o. Woronieckiego pt.: „Katolicka nauka wychowawcza”. Autor książki wskazywał, że jeśli wychowanie zawiera te dwa elementy, tworzy się tzw. żelbeton duchowy. – To konstrukcja, która nie może być w żaden sposób złamana.

Czy współczesna pedagogika odnosi się do klasycznego wychowania? – Niestety, widać bardziej odejście od tego tematu – przyznał Zalewski. – Ale trzeba tu powiedzieć jedną rzecz. Ten ideał klasyczny jest tak mocno zakorzeniony w ludziach, że nawet sobie z tego nie zdają sprawy. Dziś nauczyciele poprzez to, że wymagają, próbują kształtować pewne postawy, nawiązują mimo woli do greckich filozofów i myśli rozwijającej się w chrześcijaństwie.

Gość Rozmowy Mediów Narodowych stwierdził, że jednak generalnie w szkołach dostrzega się neutralność światopoglądową, przez co stają się one agnostyczne. Nie uwzględniają Pana Boga w swoich planach wychowawczych.

Dlatego też Zalewski propaguje klasyczny styl wychowania, co budzi spore zainteresowanie wśród rodziców i nauczycieli.

Więcej w programie:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY