Włoski dziennikarz: “Auschwitz w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem”. Jest reakcja ambasady

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wmeritum.pl

– Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce – napisał na Facebooku włoski dziennikarz Enrico Mentana. Wypowiedź spotkała się z reakcją ambasady RP we Włoszech. Polska placówka zaapelowała, aby unikać “nieusprawiedliwionych i krzywdzących generalizacji, które są zawsze niebezpieczne”.

Wpis Mentany był komentarzem do głośnej we Włoszech sprawy wolontariuszki Silvii Romano, uwolnionej po półtora roku przetrzymywania w Somalii. Kobieta była więziona przez dżihadystów. Romano wróciła w ostatnich dniach do Rzymu, po czy okazało się, że w niewoli przeszła na islam.

Mentana odpowiedział na komentarze tych, którzy porównywali powrót wolontariuszki z Żydami wyzwolonymi z niemieckich obozów i pytali, czy słyszano o Żydzie “nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS”.

Dziennikarz określił takie porównania “strasznymi i bezmyślnymi”.

– Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym – napisał Mentana.

Nowa Zelandia wygrywa z epidemią. Większość restrykcji zniesiona

Na wpis zareagowała włoska ambasada RP. Stwierdziła, że, podejmując takie tematy należy być “skrajnie ostrożnym” i unikać nieusprawiedliwionych i krzywdzących generalizacji, które zawsze są niebezpieczne”.

To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów – napisano w oświadczeniu ambasady.

Każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione – dodali dyplomaci.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY