Polska wesprze Ukrainę w walce z Covid-19. Zyskają szpitale i ukraiński przemysł

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Fundacja Solidarności Międzynarodowej przekaże pół miliona złotych, pochodzących z programu Polska Pomoc, na walkę z koronawirusem na Ukrainie. Co ciekawe, zyskają nie tylko ukraińskie szpitale, ale i tamtejszy przemysł.

W rozmowie z kijowską korespondentką Polskiej Agencji Prasowej, Natalią Dziurdzińską, szef ukraińskiego przedstawicielstwa Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Paweł Kost powiedział, iż potrzeby ukraińskich szpitali są różnorakie. Placówki ochrony zdrowia za Bugiem oczekują zarówno na respiratory, jak też środki ochrony osobistej: maseczki, kombinezony, rękawiczki. Zamówienia dotyczą także komponentów, wspomagających działanie respiratorów: pulsoksymetrów i koncentratorów tlenu.

To nie wszystko. Ukraińskie szpitale potrzebują nawet tak podstawowych elementów, jak pościel, czy ubrania dla pacjentów. Według słów Pawła Kosta, wszelkie potrzebne komponenty kupowane są w wyspecjalizowanych, ukraińskich przedsiębiorstwach. Tym samym – jak podkreśla Kost – na polskiej pomocy korzysta również ukraiński przemysł.

Trzy placówki medyczne skorzystały już z polskiej pomocy. Szpital we Lwowie otrzymał zakupione przez Fundację Solidarności Międzynarodowej respiratory z rąk polskiego konsula generalnego w tym mieście, Elizy Dzwonkiewicz. Wsparcie otrzymały także placówki w obwodzie czernihowskim, gdzie FSM jest najbardziej aktywna.

Na otrzymanie zamówionych artykułów medycznych czeka jeszcze siedem zakładów opieki zdrowotnej. Wśród nich jest Główny Wojskowy  Szpital Kliniczny w Kijowie, gdzie do zdrowia dochodzą ukraińscy żołnierze, ranni w konflikcie o Donbas, a także wojskowe kliniki w Równem i Berdyczowie.

Fundacja Solidarności Międzynarodowej zaplanowała także dofinansowanie kilku przychodni w obwodzie czernihowskim. Na ten cel przeznaczy 100 tysięcy hrywien, czyli równowartość około 16 tysięcy złotych.

Co ciekawe, wszelkie działania Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie, prowadzone są w koordynacji z Ambasadą RP w tym państwie, a także z polskimi konsulatami we Lwowie, Łucku i Winnicy. „Kluczowym dla Ukrainy jest uniknięcie scenariusza, w którym szpitale nie wytrzymują natężenia przybywania chorych na Covid-19, dlatego (…) takie systemowe wspieranie szpitali jest istotne” – ocenił Kost. „Myślę, że nasza pomoc zaprocentuje” – zakończył kierownik ukraińskiego oddziału FSM.

Źródło: PAP, wMeritum.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY