RPO pyta się o zasadność postępowania dyscyplinarnego wobec prokurator Wrzosek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W czwartek RPO Adam Bodnar zwrócił się do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego o wyjaśnienie przyczyn wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec prok. Ewy Wrzosek. Na początku kwietnia rozpoczęła ona śledztwo wyjaśniające przeprowadzenia wyborów w trakcie epidemii koronawirusa.

Adam Bodnar żąda wyjaśnień od prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego w sprawie wszczętego postępowania dyscyplinarnego wobec prok. Ewy Wrzosek. RPO oczekuje rzetelnych i wyczerpujących uzasadnień prawnych tej podjętej decyzji.

Prokurator rejonowa Warszawa-Mokotów na początku kwietnia rozpoczęła śledztwo w sprawie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów prezydenckich w okresie trwającej epidemii SARS-COV-2. Jej zdaniem mogło to wyczerpać znamiona przestępstwa sprowadzanie na ludzi niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez zagrożenie epidemiologiczne i szerzenie się choroby zakaźnej.

Zobacz także: Co za buta! Ile kosztowały zbędne karty do głosowania? Sasin: „Nie mogę powiedzieć”

23. kwietnia o tym fakcie poinformowała w swoim artykule “Gazeta Wyborcza” i na podstawie tej informacji, wieczorem tego samego dnia warszawska prokuratura okręgowa w postaci Mirosławy Chyr podała do informacji publicznej wiadomość o umorzeniu śledztwa – “Podstawą prawną umorzenia było stwierdzenie, że czynu nie popełniono” – mówiła wówczas prokurator.

Natomiast następnego dnia prokurator krajowy polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prok. Ewy Wrzosek podając w uzasadnieniu, że podjęła ona śledztwo w sposób nieuzasadniony oraz naruszając kodeks postępowania karnego, nie przeprowadzając prawidłowo czynności sprawdzających.

“Prokuratorzy muszą być apolityczni i niezależni. Mają obowiązek bronić praw i wolności obywateli, a nie angażować się w spory polityczne i partyjne. Te fundamentalne dla niezależnej prokuratury zasady pani prokurator Ewa Wrzosek narusza w sposób rażący” – można było wyczytać w komunikacie Prokuratury Krajowej.

RPO broni decyzji prok. Wrzosek

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich cała sprawa budzi wiele wątpliwości negatywnie oceniając podjęte wobec prok. Ewy Wrzosek kroki dyscyplinarne. Rzecznik nie ma wątpliwości, iż podjęte przygotowywania do wyborów stanowiły realne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.

Przy tym w oświadczeniu powoływano się na liczne komunikaty specjalistów ze środowisk naukowych i medycznych – “Wynika z niego m.in., że obecnie ze względu na szczególną sytuację spowodowaną epidemią, która nie występowała w Polsce w chwili zarządzenia wyborów przez marszałka Sejmu (…), dla zgodnego z konstytucją ich przeprowadzenia (…) konieczna może okazać się zmiana postanowienia marszałka w celu przesunięcia terminu wyborów”.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY