“Ameryka nas zdradziła!” Cenckiewicz odpowiada Mosbacher

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzisiaj trwają obchody zakończenia II wojny światowej w wyniku, której Polska straciła faktyczną suwerenność na rzecz marionetkowego rządu ustawionego przez komunistów z Moskwy. Z tej okazji okolicznościowy wpis zamieściła amerykańska ambasador Georgetta Mosbacher. Jednakże znany historyk oraz członek IPN trafnie odpowiedział, mówiąc o zdradzie Amerykanów.

Trwa dzisiaj 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, gdzie 7. maja Niemcy podpisali w Reims akt bezwarunkowej kapitulacji, który wchodził w życie dzień później. Z tej okazji prowadzi się szereg upamiętnień takie jak te w Moskwie połączone z Defiladą Zwycięstwa, która odbędzie się jutro pomimo epidemii koronawirusa.

Zobacz także: „Kto zdradził rtm. Pileckiego?” Jedyna taka książka na rynku

Amerykańska ambasador w Polsce, Georgetta Mosbacher postanowiła zamieścić specjalny wpis na Twitterze w którym napisała o polskich bohaterach wojennych – “W 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej wspominamy niestrudzonych Polskich bohaterów, którzy walczyli na wielu frontach i oddali życie za ojczyznę. Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna za ich poświęcenie i walkę o wolność”.

Na ten wpis postanowiła zareagować znany historyk oraz członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, Sławomir Cenckiewicz – “Ameryka nas zdradziła i to już w 1943 ostatecznie, ale za wdzięczność po 75 latach dziękujemy” – ironizował.

Przytoczył on datę konferencji teherańskiej odbywającej się na przełomie listopada i grudnia podczas, której trzech światowych liderów jak Winston Churchill – premier Wielkiej Brytanii, Franklin Roosvelt – prezydent USA oraz Józef Stalin – komunistyczny przywódca Rosji, postanowiła rozpocząć wspólne działania. Ustalono m.in. nową wschodnią granicę Polski tzw. linia Curzona oraz nadano bieg tworzeniu się Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY