Andrzej Duda zapowiedział rozpoczęcie budowy gazociągu Baltic Pipe. Podkreślił jego znaczenie dla uniezależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji.
To bardzo dobry czas dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę w to głęboko, że na dziesięciolecia – zaczął swoje oświadczenie Andrzej Duda. – Faktycznie rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza – powiedział prezydent.
– Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie to jest ten milowy krok na drodze do tego nieuzależnienia – mówił.
– Dokładnie 30 kwietnia spółka Gaz System podpisała już kontrakt wykonawczy na realizację tej inwestycji – przyznał prezydent. Dodał, że inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach. Przypomniał także, że planowany termin uruchomienia gazociągu to 1 października 2022 r.
Event wyborczy?
Czy to faktycznie “krok milowy” do uniezależnienia się od Rosjan?
– Nie, jeśli chodzi o dywersyfikację to jest raczej projekt wtórny. Głównym krokiem ku temu były umowy z USA i Katarem podpisane w latach 2018 i 2019 – mówi money.pl Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki i rynku paliw. I dodaje, że umowy zostały podpisane wtedy na 12 mld metrów sześciennych gazu, 2/3 naszego rocznego zapotrzebowania.
Tymczasem cały Baltic Pipe ma mieć przepustowość 10 mld metrów sześciennych.
Ekspert ma wątpliwości, czy projekt w ogóle ma sens. Wskazuje, że na początku Baltic Pipe wcale nie połączy nas z norweskimi złożami, a tylko z Danią. I dodaje, że gaz ma płynąć przez rurociąg w obie strony.
– A więc wygląda na to, że przez Baltic Pipe popłynie do Danii rosyjski gaz z Polski – komentuje money.pl Andrzej Szczęśniak.
WP.PL / MONEY
Zobacz także: Andrzej Duda poda się do dymisji? PiS rozważa “opcję atomową”