Znany bloger dostał polskie obywatelstwo: “To największe odznaczenie jakie mogłem osiągnąć w życiu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Patrick Ney to Brytyjczyk, który w 2010 roku emigrował do Polski. Dziś w Dzień Flagi dostał polskie obywatelstwo.

Patrick Ney to dziennikarz, filmowiec i bloger, Brytyjczyk, mieszkający na stałe w Polsce. Zakochał się w naszym kraju, i dziś tworzy filmy, by promować Polskę poza jej granicami, głównie w Wielkiej Brytanii.

– Jestem totalnie wzruszony! Moi drodzy … Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mi polskie obywatelstwo! Bycie Polakiem jestem największym odznaczeniem, które mogłem kiedykolwiek osiągnąć w moim życiu.

https://twitter.com/paddyney/status/1256458190046330881

Pierwszy raz przyjechał do Polski w 2007 roku i do dziś świetnie pamięta ten moment. – Byłem wtedy we Wrocławiu. Przez pierwsze kilka lat sporo mnie zaskakiwało, powoli odkrywałem waszą historię, kulturę i gościnność – wspominał w rozmowie z Czwórką. – Ale wtedy też dowiedziałem się, jak Polska znikała z map świata i pojawiała się na nich, jak była niszczona i jak się odbudowywała. Jak pokonaliście komunizm – mówił.

Patrick Ney słuchał historii Polaków: osób internowanych w stanie wojennym, matek stojących w tym okresie w kolejkach po żywność, żołnierzy, którzy przeżyli wojnę, czy zwykłych ludzi walczących o każdy dzień. Jak mówił w rozmowie z Czwórką, to było dla niego ogromne przeżycie. – Nagle zorientowałem się, jak mało wiedziałem o historii. Zwłaszcza takiej z perspektywy zwykłych Polaków – mówił rozmówca Czwórki. – Dziś zależy mi, jako dziennikarzowi, na tym, by tę historię przekazywać innym. Zacząłem od opisywania ich na blogu, potem przyszedł czas na filmy.

Za swoje działania został nagrodzony złotym BohaterOnem 2019.

TWITTER.COM

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY