Chrześcijanie i muzułmanie apelują w sprawie liczby osób w miejscach kultu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przedstawiciele Kościoła katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej i Muzułmańskiego Związku Religijnego wystosowali list do premiera RP w sprawie zwiększenia liczby osób w miejscach kultu religijnego. Oczekują oni, że w mniejszych obiektach religijnych będzie mogła przebywać jedna osoba na 6 m kw., a w większych jedna na 9 m kw.

Związki religijne zwróciły uwagę, że w małych budynkach kultu może przebywać mniej osób, niż przed zmianami.

Jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię, podobnie jak w przypadku sklepów np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m2 – 1 osoba na 6 m2, a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m2 – proponują.

W czasie epidemii spadła liczba pogrzebów. Problemy branży funeralnej

Autorzy listu podziękowali też rządowi za zwiększenie możliwej liczby osób uczestniczących w obrzędach religijnych od 20 kwietnia.

Dla ludzi wierzących ważną rolę odgrywa modlitwa i możliwość spotykania się razem jako wspólnota, nawet, jeśli jest to spotkanie w ograniczonym gronie. Wiemy, że o tym nie trzeba przekonywać Pana Premiera. Jesteśmy wdzięczni za wprowadzenie od 20 kwietnia br. zmian umożliwiających spotykanie się większej liczby wiernych w dużych pomieszczeniach sakralnych – czytamy.

List podpisali: bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Stanisław Gądecki, metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; Tomasz Miśkiewicz, mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej wchodzi 7 organizacji: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY