Minister rolnictwa ostrzega: Czekają nas podwyżki cen

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Minister rolnictwa ostrzega Polaków, że w najbliższych miesiącach czekają nas podwyżki cen. To nie będzie jednak efekt koronawirusa a suszy.

“Rozległa susza w naszym kraju, którą sygnalizują meteorolodzy, może zmniejszyć produkcję żywności. W Polsce jej nie zabraknie, ale ceny mogą wrosnąć” – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski.

“Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sygnalizuje rozległą suszę, która może być także w tym roku w Polsce i może być dokuczliwa dla rolnictwa. Susza zwykle nie obejmuje terenu całej Polski m.in. ze względu na różne warunki glebowo-klimatyczne, ale dla niektórych regionów kraju może być znacząca” – mówi Ardanowski.

Jak podkreśla minister rolnictwa – wielu rolników dokonało wiosennych zasiewów bardzo wcześnie: “W najgorszej sytuacji są ci, którzy opóźniali siewy zbóż jarych, w tym kukurydzy i do tej pory nie wykonali żadnych zabiegów przerywających parowanie. Narażają się oni na wyjątkowe ryzyko, że ta susza może zniszczyć całkowicie te uprawy”.

Sytuacja w rolnictwie wpłynie więc na ceny żywności: “Jeżeli susza by mocno spustoszyła rolnictwo, to odbije się to na zbiorach wszystkich roślin, na tych, które przeznaczone są do konsumpcji, jak i na paszowych. To może spowodować zmiany cen na rynku wewnętrznym wynikające z sytuacji, w jakiej znajdą się rolnicy”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY