Poniedziałek Wielkanocny. Polacy świętują także Lany Poniedziałek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wielkanoc trwa – w polskiej tradycji jest on przedłużeniem radości ze święta zmartwychwstania Chrystusa. Polacy świętują także Lany Poniedziałek.

“W Poniedziałek Wielkanocny kontynuuje się świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Dzień ten nie ma jakiegoś innego, specjalnego znaczenia w liturgii Kościoła. Z liturgicznego punktu widzenia cały okres wielkanocny trwający 50 dni, od Niedzieli Wielkanocnej aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie, powinien być świętowany jak jedna wielka niedziela” – podaje za teologami portal gosc.pl

Poniedziałek Wielkanocny przedłużeniem święta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej, znany jest jako śmigus-dyngus. Obyczaj lania wodą zwany dyngusem lub śmigusem ma w Polsce długą tradycję. Podobno przywędrował na nasze ziemie wraz z niemieckimi osiedleńcami.

Poniedziałek Wielkanocny to także inaczej lany poniedziałek, czyli inaczej śmigus-dyngus. Nazwa ta pochodzi od tradycji oblewania się tego dnia wodą – mimo, że w tym roku nie zobaczymy na ulicach miast zwykle młodych osób, w wielu domostwach trwa jednak symboliczne pokropienie gospodarstwa i ziem przez pana domu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY