Katolicy i prawosławni razem pomagają dotkniętym epidemią koronawirusa. “To wyraz naszej solidarności”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W województwach podlaskim i mazowieckim ruszyła właśnie akcja „Koszyczek Wielkanocny 2020”. Do osób najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa, należących do Kościołów rzymskokatolickiego i prawosławnego zostaną wysłane święconki wielkanocne. Koszyczki z tradycyjnym jajkiem i kiełbasą otrzymają również pracownicy personelu medycznego.

Akcja obejmie miasto Białystok oraz powiaty białostocki, hajnowski, bielski, siemiatycki, łomżyński i kolneński oraz wschodnie powiaty województwa mazowieckiego. Święconki dotrą do wiernych rzymskokatolickich do Wielkiej Soboty 11 kwietnia, a do prawosławnych, którzy w tym roku obchodzą Wielkanoc tydzień później – do 18 kwietnia.

Święconki przekazane zostaną przede wszystkim seniorom, osobom samotnym, niepełnosprawnym i chorym oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym mieszkającym w województwie podlaskim. Adresatów wskażą organizacje pozarządowe, parafie rzymskokatolickie i prawosławne oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Akcję wsparło również Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok „Dzieci Białegostoku”. Koszyczki otrzymają również hospitalizowani w dziecięcych oddziałach onkologicznych i szpitalach zakaźnych na terenie województwa. Święconki trafią również do pracowników personelu medycznego.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Hagia Marina. Koszyczek Wielkanocny zostanie zapakowany w pudełko jednorazowe i zawierać będzie to, co zazwyczaj znaleźć można w polskich święconkach – chleb, sól, pisanki i farbowane jajka, kiełbasę, chrzan i kawałek ciasta. Produkty będą pochodzić od lokalnych producentów z województwa podlaskiego.

Fundacja Hagia Marina planuje przygotować 15 tys. święconek, które dotrą do ponad 40 tys. odbiorców. W szpitalach, Koszyczki Wielkanocne będą mogły zostać poświęcone przez kapelanów obydwu Kościołów lub, w miarę możliwości i potrzeby, przez duchowieństwo parafialne. W akcji, zarówno rzeczowo, jak i materialnie pomagać mogą darczyńcy. Święconki będą dostarczane przez wolontariuszy, przy ścisłym zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

„Chcemy dać wyraz naszej solidarności i umocnić wspólnotę naszego regionu w bardzo trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Będzie to solidarność władz lokalnych i działaczy społecznych, przedsiębiorców, pracowników służby zdrowia, i co – bardzo istotne – ekumeniczna solidarność dwóch największych Kościołów chrześcijańskich na ziemi podlaskiej” – przyznał prezes Fundacji Hagia Marina, Patryk Panasiuk.

eKAI

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY