10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Pamiętamy o 96 ofiarach tragedii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia

10 kwietnia. Dziesiąta rocznica tragedii. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób. Pamiętamy o nich!

10 kwietnia 2010 roku zmienił nasze życie. Tak jak teraz pandemia koronawirusa, katastrofa w Smoleńsku bardzo wpłynęła na nasze życie. Zmieniła polską scenę polityczną, otworzyła nowe konflikty, ukształtowała to, co obserwujemy każdego dnia, także dzisiaj, dziesięć lat później. Większość z nas najpewniej mogłaby od ręki przypomnieć sobie to, co robiła 10 kwietnia 2010 roku rano. Co robiła, gdzie była, kiedy i w jaki sposób usłyszała o katastrofie polskiego samolotu w Rosji. Nie był to “zwykły” samolot. Na pokładzie było wiele osób, które zajmowały najważniejsze stanowiska w państwie.

Zginęła oczywiście para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy. Zginęli też na przykład: Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent na uchodźstwie), Krzysztof Putra (wicemarszałek Sejmu), Jerzy Szmajdziński (wicemarszałek Sejmu), Krystyna Bochenek (wicemarszałek Senatu), Janusz Kurtyka (prezes IPN), Aleksander Szczygło (szef BBN), Władysław Stasiak (szed Kancelarii Prezydenta RP), Paweł Wypych (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta), Sławomir Skrzypek (prezes NBP), szereg posłów, jak Zbigniew Wassermann, Arkadiusz Rybicki, Grażyna Gęsicka, Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Sebastian Karpiniuk. Zginęło też dwóch senatorów: Janina Fetlińska, Stanisław Zając.

ZOBACZ TAKŻE: Wybory prezydenckie: Jakubiak, Piotrowski, Żółtek, Tanajno zarejestrowani

Zginęło też wielu przedstawicieli Rodzin Katyńskich i innego rodzaju stowarzyszeń, jak Czesłąw Cywiński (prezes Światowego Związku Żołnierzy AK), zginęli też najważniejsi przedstawiciele Sił Zbrojnych RP: np. gen. Franciszek Gągor (szef Sztabu Generalnego WP), zginęli dowódcy wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Ofiarami katastrofy były też osoby towarzyszące, liczni księża, a także załoga prezydenckiego samolotu. Chociaż z wieloma z tych osób politycznie byśmy się nie zgadzali, jako propaństwowi i odpowiedzialni patrioci, a przede wszystkim chrześcijanie, powinniśmy o nich pamiętać i modlić się. Odstawiając na chwilę politykę na bok.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY