Ekonomiści chcą rezygnacji z 500 plus i rezygnacji z 13. emerytury

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ AFP, Fot: Uwe Zucchi

Ekonomiści chcą rezygnacji z 500 plus i rezygnacji z 13. emerytury – do rządu został dostarczony drugi Alert Gospodarczy.

W pierwszym takim raporcie ekonomiści, którzy podpisali się pod dokumentem podkreślano, że “podstawowym problemem i wyzwaniem jest właściwe pogodzenie bezpieczeństwa zdrowotnego i bezpieczeństwa gospodarczego”. Teraz uważają, że to zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw jest najważniejsze.

Jak czytamy w drugim Alercie Gospodarczym to “realizacja określonych w Alercie Gospodarczym 1 priorytetów polityki gospodarczej wymaga w szczególności zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstw. To zadanie z gatunku >>najpilniejsze z pilnych<<. Bez tego duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności”.

Co ma to oznaczać? Między innymi rezygnację z programu rodzinnego 500 plus czy wstrzymanie wypłat 13. emerytury. 13 ekonomistów, którzy podpisali się pod dokumentem chce także, aby powstrzymać spiralę zatorów płatniczych i dostarczyć przedsiębiorstwom dodatkową płynność przez system bankowy.

“Filarem wspomagającym płynność powinna być pomoc banków wspomagana systemem gwarancji i poręczeń BGK. Gwarancje mogłyby obejmować 80 proc. wartości kredytów. Wskazane jest utworzenie specjalnego Funduszu Gwarancji Płynnościowych.” – zaznaczono w Alercie.

Kto się podpisał? Między innymi prof. Jerzy Hausner, prof. SGH dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. dr hab. Jan Czekaj, dr hab. Dariusz Filar, czy dr Mirosław Gronicki – były minister finansów,czy dr Sławomir Dudek – były dyrektor w Ministerstwie Finansów, obecnie główny ekonomista Pracodawców RP.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY