NBP przejmuje państwowy dług – kolejne 11 miliardów dodrukowane

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

NBP dodrukowało już kolejne 11 miliardów złotych – oznacza to, że odkupił już w ciągu tygodnia obligacje państwowe za 19 mld zł.

“To prawie 2 proc. państwowego długu” – czytamy na portalu Onet. A to jeszcze nie koniec – bank rzuca na aukcje obligacji państwowych coraz większe pieniądze.

Przypominamy, że Rada Polityki Pieniężnej dopuściła możliwość bezpośredniego skupu obligacji Skarbu Państwa przez NBP. I tak bank centralny odkupił już papierów dłużnych Skarbu Państwa w sumie za 10,7 mld zł, czyli aż 74% ofert.

Wiele kontrowersji budzi jednak działanie banku aukcje, w których bierze udział. Tydzień temu postanowiono wydać 2,66 mld zł, w ostatni poniedziałek natomiast 5,62 mld – później zmieniono decyzję i 26 marca przeznaczono na zakup aż 10,7 mld zł. Razem z poprzednimi aukcjami to już prawie 19 mld.

Tych pieniędzy wcześniej nie było, czyli to kwoty wykreowane sztucznie przez NBP – podkreśla Business Insider. “Skala zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach operacji strukturalnych otwartego rynku nie podlegała konsultacjom pod kątem skali finansowania deficytu budżetowego i potrzeb pożyczkowych” – informuje natomiast resort rozwoju.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY