Koronawirus. Ordo Iuris włącza się w walkę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ ordoiuris.pl

Ordo Iuris włącza się w walkę z koronawirusem! Poniżej przedstawimy pełny raport z działań, które podejmie się instytut!

Szanowni Państwo, rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 oraz stan zagrożenia epidemicznego, a teraz ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego stan epidemii zmieniły całkowicie życie każdego z nas, naszych rodzin i całej Ojczyzny.Pojawiają się w nas naturalne w takich sytuacjach uczucia, jak obawa o najbliższych, o rodziców i dziadków, niepewność co do losu naszych dzieci, ale także pytania o wpływ pandemii na naszą pracę lub firmę.

Jestem przekonany, że jak zwykle najlepszym lekarstwem na strach, obawy i niepewność jest rzetelna wiedza podana w usystematyzowany sposób. Dlatego nie wahałem się z podjęciem decyzji, by nasi prawnicy włączyli się we wspólną walkę. Liczne prośby o porady prawne kierowane telefonicznie i mailowo do Instytutu tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, jak potrzebna jest w tych trudnych chwilach nasza służba.

Zgodnie z obietnicą złożoną przed kilkoma dniami, dziś mogę z satysfakcją przekazać Państwu, że udało nam się opracować specjalny poradnik dla pracowników, przedsiębiorców i wszystkich obywateli dotkniętych skutkami epidemii oraz powszechnej kwarantanny.Podjąłem również decyzję o uruchomieniu specjalnej Infolinii Porad Prawnych Ordo Iuris. Dzięki zespołowi prawników dostępnemu pod dedykowanym numerem telefonu oraz odpowiadającego na zapytania wysyłane na adres e-mail będziemy w stanie otoczyć opieką prawną rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z epidemią.

Przygotowaliśmy także pierwszy w Polsce raport, w którym przedstawiamy strategie prawne walki z koronawirusem podjęte przez rządy poszczególnych państw od Chin, Korei Południowej, Tajwanu i Singapuru po Włochy, Niemcy, Wielką Brytanię i Polskę. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co stoi za różnicami w efektach walki z epidemią? Czy właściwe przepisy prawne mogą pomóc w ograniczeniu zasięgu choroby i zmniejszyć związaną z nią panikę?

Lada dzień opublikujemy także specjalny poradnik dla księży i wszystkich osób wierzących, którym leży na sercu stosowne do czasów epidemii funkcjonowanie polskich kościołów i parafii, jednocześnie zapewniające wiernym bezpieczny dostęp do sakramentów i praktyk religijnych.

Dzięki naszym Darczyńcom i Przyjaciołom zbudowaliśmy w Ordo Iuris wszechstronny zespół ekspertów. Dzisiaj nadszedł czas, aby nasze wysiłki wsparły wspólną walkę z powszechnym zagrożeniem. Nie tylko z samą chorobą, ale także ze strachem, niepewnością i paniką, które rodzi nadzwyczajna sytuacja naszej Ojczyzny i świata.Wierzę, że nasze wspólne starania pomogą Rodakom w zrozumieniu sytuacji i odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa.

Nikt już nie ma złudzeń co do tego, że rozprzestrzenianie się choroby COVID-19, wywoływanej przez zakażenie wirusem SARS-Cov-2, na długo diametralnie zmieni codzienność naszych rodzin. Dość powiedzieć, że szkoły w całym kraju pozostaną zamknięte co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Można się również spodziewać zaostrzenia rygoru w związku z ogłoszonym przez premiera stanem epidemii, który zastąpił obowiązujący do tej pory stan zagrożenia epidemicznego. Co gorsza, nikt nie jest też w stanie powiedzieć, ile czasu stosowane będą jeszcze specjalne środki ostrożności.

W tym szczególnym czasie wprowadzone zostały konkretne zmiany prawne, wymuszane surowymi przepisami specustawy i rządowych rozporządzeń.Z licznych rozmów z naszymi Darczyńcami, Sympatykami i Beneficjentami wiem, że wielu z nich odczuwa nie tylko narastający strach o swoich najbliższych, ale także pogłębiające się zagubienie w gąszczu nowych przepisów wynikających z ogłoszenia stanu epidemii. Trwająca niepewność potęguje napięcie i niepokój. Atmosferę grozy wzmagają fałszywe wiadomości, które trudno zweryfikować, a które często podchwytują tabloidy karmiące się sensacją. Być może również do Państwa uszu dotarły internetowe łańcuszki i wyssane z palca wieści o wrzucaniu ciał do dołów z wapnem czy konieczności usypiania zwierząt domowych itp.

No właśnie… Dlatego nie mogliśmy zwlekać z pomocą. Jestem przekonany, że jedynie rzetelne, przedstawione w jasny sposób informacje dotyczące praw i obowiązków obywateli, w tym pracowników i pracodawców, są w stanie zmniejszyć niepokój społeczny w dobie epidemii niebezpiecznej choroby. Taką właśnie funkcję ma spełniać nasz poradnik, którego pierwszą edycję z satysfakcją oddaję do Państwa rąk.

Włączamy się w przezwyciężanie trudnej sytuacji„Poradnik Instytutu Ordo Iuris – Praktyczne zagadnienia prawne w czasach epidemii COVID-19” zawiera odpowiedzi na 26 najczęściej kierowanych do nas przez Darczyńców i Sympatyków pytań. Zebraliśmy je w pięć głównych kategorii: pytania ogólne o stan epidemii i jego skutki, następnie pytania o funkcjonowanie służby zdrowia i służb epidemiologiczno-sanitarnych, działanie sądów i urzędów, uprawnienia konsumentów w związku z anulowaniem opłaconych wcześniej usług, a także prawa i obowiązki przedsiębiorców, pracowników i pracodawców.

„Co oznacza wprowadzenie stanu epidemii?”, „Co z planowymi zabiegami i operacjami w szpitalach?”, „Jak mam załatwić ważną sprawę urzędową?”, „Muszę stawić się do sądu w charakterze świadka. Czy posiedzenie się odbędzie?”, „Czy mogę ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilety – np. lotniczy albo do kina?” – to tylko kilka przykładów pytań zamieszczonych w poradniku.

Nasi eksperci odpowiadają na wszystkie te pytania, wskazując drogi wyjścia z opisywanych tam trudnych sytuacji. Podają również podstawę prawną takich działań, a także linki do stron, z których można pobrać potrzebne dokumenty czy uzyskać bardziej szczegółowe dane.

Zachęcam Państwa do bezpłatnego pobrania opracowania ze strony koronawirus.ordoiuris.pl.Jednocześnie chciałbym uczulić Państwa, że rosnąca liczba nowych zachorowań może skutkować wprowadzeniem kolejnych szczegółowych przepisów albo stanu nadzwyczajnego. To z kolei będzie oznaczało dalsze zmiany w prawie, które wzbudzą nowe wątpliwości dotyczące praw każdego obywatela i zakresu koniecznych ograniczeń konstytucyjnych praw jak wolność osobista, wolność przemieszczania się czy swoboda działalności gospodarczej.

Dlatego wiemy już dziś, że poradnik będzie uzupełniany i aktualizowany wraz z rozwojem wypadków oraz pojawieniem się kolejnych pytań. Mam też pełną świadomość, że nawet najlepszy poradnik nie udzieli odpowiedzi na każde pytanie, nie zastąpi rozmowy i konsultacji z ekspertem. Dzięki wsparciu naszych Darczyńców możemy jednak wspólnie stawić czoła i tej trudności. Uruchamiamy specjalną infolinię dla rodzinDlatego równolegle z opublikowaniem poradnika ruszamy z inną przydatną formą pomocy. Rodziny, które nie odnajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania w opracowaniu lub będą potrzebowały indywidualnej porady w związku z sytuacją prawną w dobie pandemii, mogą skorzystać z uruchomionej przez nasz zespół Infolinii Prawnej Ordo Iuris pod numerem +48 533 326 803 lub wysłać swoje pytanie na adres [email protected].

Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-17:00 pod telefonem będą dyżurować nasi prawnicy udzielający bezpłatnych porad prawnych pod kierownictwem adwokatów Ordo Iuris. Ponieważ spodziewamy się, że obecne rozwiązania prawne będą obowiązywały przynajmniej do Świąt Wielkanocnych, planuję, że nasza infolinia będzie czynna co najmniej do 15 kwietnia. Jestem pewien, że możliwość indywidualnego omówienia problemu z profesjonalistami z naszego zespołu uspokoi wiele rodzin i pomoże znaleźć wyjście z trudnych sytuacji.

Opracowujemy specjalny poradnik dla parafiiZapewne nie uszedł Państwa uwadze atak na praktyki religijne, żądania zamykania kościołów i wstrzymywania dostępu do sakramentów. Wiem, jak wielki niepokój spowodowało to w wielu rodzinach, które właśnie w tym trudnym czasie pragnęły odnaleźć nadzieję w wierze i modlitwie. Jako że wiele spraw dotyczących Kościoła zostało na czas epidemii w jasny sposób uregulowanych, również ten temat zdecydowaliśmy się objąć uwagą prawników Ordo Iuris.Jeszcze w tym tygodniu ukaże się osobny poradnik adresowany do księży oraz tych wszystkich, którym leży na sercu odpowiednie do sytuacji funkcjonowanie polskich kościołów i parafii, zapewniające jednocześnie wiernym bezpieczny dostęp do sakramentów oraz praktyk religijnych.

Liczę na to, że po krótkich konsultacjach już w tym tygodniu poradnik trafi do tysięcy parafii w całej Polsce.Prawo w obliczu koronawirusa – raport z innych państw. Niezależnie od priorytetowej sprawy zapewnienia rzetelnej pomocy prawnej w postaci poradnika i infolinii, dzięki zespołowi Centrum Bioetyki Ordo Iuris przystąpiliśmy do analiz skuteczności poszczególnych strategii prawnej walki z koronawirusem w Chinach, Korei Południowej, Singapurze i na Tajwanie oraz we Włoszech, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Zebrane przez nas dane pozwoliły na porównanie wpływu, jaki przepisy prawne miały na dynamikę rozwoju epidemii. Wskazujemy tym samym, które regulacje przyczyniły się do spowolnienia lub wręcz zahamowania przyrostu przypadków zarażenia wirusem. Ustalenia raportu dają odpowiedź na wiele pytań kluczowych dla systemowej walki z niebezpieczną chorobą. Główny wniosek jest jasny: kraje muszą dążyć do możliwie jak najszybszego wypłaszczenia krzywej dynamiki wzrostu zachorowań, by nie przekroczyła ona wydolności systemu ochrony zdrowia tak jak to się stało we Włoszech.

Wyłącznie odpowiednio wczesna reakcja pozwala na to, by nie trzeba było sięgać po drastyczne i radykalne środki, czy wręcz – jak we Włoszech – podejmować dramatyczne decyzje o pozbawieniu całych grup ludności pomocy medycznej dla ratowania tych lepiej rokujących. Jako przykład sukcesu mogę podać Tajwan, który pomny swych doświadczeń z epidemią SARS już 31 grudnia 2019 roku rozpoczął wdrażanie nadzwyczajnych środków zaradczych. A warto pamiętać, że jeszcze w połowie stycznia 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia WHO oficjalnie powielała chińskie zapewnienia, że brak jest dowodów na możliwość zarażenia się nowym koronawirusem od drugiego człowieka. Dzięki podjętym środkom pierwszy przypadek zachorowania odnotowano na Tajwanie dopiero 21 stycznia, a 19 marca zarażonych było jedynie 108 osób.

Nie mam wątpliwości, że wnioski zawarte w raporcie mogą stać się również podstawą do formułowania przez naszych ekspertów ocen o charakterze bioetycznym. Nie wyobrażam sobie, by bez naszej reakcji, również na forum międzynarodowym w świetle powszechnych gwarancji ochrony zdrowia, pozostały budzące poważne zastrzeżenia etyczne zaniechania po stronie rządów niektórych krajów na czele z Wielką Brytanią. Musimy być solidarni. Cały mój Zespół jest przekonany, że w obliczu tak trudnej sytuacji musimy podzielić się z polskimi rodzinami całą naszą wiedzą i z poświęceniem zrobić wszystko, co możemy, by ulżyć im w odczuwanych powszechnie negatywnych skutkach epidemii. Robimy zatem to, co jako prawnicy potrafimy najlepiej, służąc fachową i bezpłatną pomocą prawną naszym Rodakom. Podejmujemy także zupełnie nowe inicjatywy, które wymagają od nas sięgnięcia po ekspertów z nowych obszarów prawa i nauki.

Zawsze pamiętam jednak, że taka skala naszej pracy i podejmowanych projektów jest możliwa wyłącznie dzięki wsparciu naszych Darczyńców. To dzięki nim możemy dzielić się swoją fachową wiedzą i poza bieżącymi zadaniami związanymi z obroną życia, rodziny i najważniejszych wartości, możemy podjąć konkretne kroki w walce z epidemią i jej społecznymi skutkami.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY